Kırmızı ve beyaz sarmal çizgili berber direği, yüzyıllardır berber ticaretinin sembolü olarak kullanılmıştır. Bu amblem, bir berberin saç kesmenin yanı sıra diş çektiğini ve sağlığı iyileştirmek için şüpheli bir çabayla vücuttan kanın boşaltıldığı bir uygulama olan kan akıtma/alma gibi çeşitli cerrahi prosedürler uyguladığı bir döneme aittir. Kırmızı kanlı bandajlar, belki de kısmen temizlendi ve kuruması için berberin dışına yerleştirildi. Bir direğin etrafındaki rüzgârda eserken, sonunda şeritli sarmal bir direk şeklinde bir reklam sembolüne dönüştürülen bir desen yarattılar.

1096'da berberler ilk resmi organizasyonlarını Fransa'da kurdular. 1210'larda, akademik cerrahlar ile berber cerrahları arasında ayrım yapmak için, Paris'teki Collège de Saint Côme et Saint Damien, birincisinin uzun cübbe giymesini ve ikincisinin kısa cübbe giymesini istedi. Berber cerrahlarının hepsinin kaba pratisyen olarak görülmemesi gerektiğini unutmayın. Fransız cerrah Ambroise Paré, işe berber olarak başladı ve Avrupa Rönesansının en ünlü cerrahı oldu.

1540 yılında, İngiltere'deki berber cerrahları ve akademik cerrahlar tek bir dernek - Birleşik Kuaför Cerrahları Şirketi - oluşturmak için birleştiler, ancak iki cerrah sınıfının farklı işleri vardı. Berberler mavi ve beyaz direkler sergilediler ve diş çekip kan alma yapabildikleri halde ileri ameliyat yapmaları yasaklandı. Akademik cerrahların ise saç kesmelerine veya müşterileri tıraş etmelerine izin verilmedi.

Kan alma sırasında, müşteriler damarlarını görünür kılmak ve kan akışını kolaylaştırmak için bir personeli sıkıca kavrıyorlardı ve berberler müşterilerin kollarını kesip kanlarını akıtıyordu. Kan alma sülükleri de kullanıldı. İlk berber direği, bir sülük kabını temsil eden pirinç bir leğenle kaplıydı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, motorlu dönen berber direklerinin en ünlü üreticisi 1950'de kurulan St. Paul, Minnesota'daki William Marvy Şirketi idi. 1967'de, şirket 50.000 direk satmıştı.

Yazı görselinin açıklaması: Berber direğindeki çizgiler, bir berberin cerrahi prosedürler uyguladığı ve kan akıttığı bir döneme aittir. Kırmızı çizgiler kanlı bandajları temsil ediyor. (Mavi, kısmen ABD bayrağının renklerine bir saygı olabilir.)

Yazıda ismi geçen tarihi kişiler: Ambroise Paré (1510–1590)