Yahudi hekimlere ve meslektaşlarına yapılan zulüm tıp tarihinde yaygın bir temadır. Örneğin, 1161'de, Yahudi doktorlar tarafından Orta Avrupa'daki Bohemya vatandaşlarını zehirleme amaçlı bir komplo kurduğu iddia edilerek 86 Yahudi ceza olarak diri diri yakıldı. 1348 civarında, birçok Yahudi vebadan öldüğü gerçeğine rağmen, Avrupa'da Kara Ölüm'e (veba) neden olduğu iddia edilen birçok Yahudi katledildi. 1610'da Viyana Üniversitesi tıp fakültesine göre, Yahudi yasaları Yahudi doktorları Hıristiyanları zehirleyerek öldürmeye zorladı. Alman ilahiyatçı ve Protestanlığın babası Martin Luther şöyle yazdı: “Onlar (Yahudiler) hepimizi öldürebilirlerse, bunu memnuniyetle yaparlar. Sık sık yapıyorlar, özellikle de doktor kılığına girenler." Luther ayrıca insanları "sinagoglarını yakmaya" çağırdı.

Orta Çağ Avrupa'sındaki birkaç papa, Hıristiyanların Yahudi doktorlardan yardım istemesini yasakladı ve daha sonra 17. yüzyılda Württemberg'deki din adamları, "Hz. İsa ile ölmenin, şeytandan yardım almış Yahudi bir doktor tarafından tedavi edilmekten daha iyi olduğunu" ilan etti. 1938'de Almanya, Yahudi doktorların ruhsatlarını iptal etti. Ardından gelen hekim sıkıntısı Almanya'yı tıp eğitimi süresini iki yıl kısaltmaya zorladı.

II. Dünya Savaşı'ndan önceki yıllarda, ABD tıp okullarındaki Yahudi tıp öğrencilerinin ve doktorların sayısını sınırlandırdı. Bir başvuranın Yahudiliğini değerlendirmek için yöneticiler öğrenci adlarını incelediler ve tıp fakültesi başvurularındaki dini inançları sordular. 1940 yılında, Cornell Üniversitesi tıp fakültesinin dekanı, her sınıfa girmesine izin verilen Yahudi sayısını sınırladı ve Yale Tıp Fakültesi'ndeki Yahudi adayların başvuruları, İbranice (Hebrew) için H harfi ile işaretlendi. Columbia Üniversitesi Nöroloji Enstitüsü müdürüne 1945'te bölümündeki tüm Yahudileri kovması ya da istifa etmesi söylendi. İstifa etti.

Bugün bile, Yahudi sağlık uzmanları bazen garip iddialara maruz kalıyorlar. 1988'de bir Chicago belediye başkanı yardımcısı, Yahudilerin Afrikalı Amerikalılara AIDS virüsü enjekte ettmekle suçladı ve 1997'de, önde gelen bir Filistin temsilcisi, İsraillilerin Filistinli çocuklara HIV (insan bağışıklık yetmezliği virüsü) enjekte ettiğini öne sürdü.

Yazı görselinin açıklaması: Alman doktor, tarihçi ve haritacı Hartmann Schedel (1440–1514) tarafından Kara Ölüm sırasında Yahudilerin diri diri yakıldığını gösteren çizim.

Yazıda adı geçen tarihi kişiler: Martin Luther (1483–1546)