Orta Çağ'ın İslami doktorları, Yunanistan ve Roma'nın tıp geleneklerini korumaya ve genişletmeye yardımcı oldular ve büyük İslami hekim-filozofların en etkili olanı, Batı'da Avicenna olarak bilinen İbn-i Sina idi.

En ünlü eseri, 700 yıldan fazla bir süre tıp öğretimi için bir temel sağlayan ve Avrupa tıp okullarında kullanılan, 1025'te tamamlanan beş kitaplık ansiklopedi Al-Qanun fi al-Tibb (Tıbbın Kanunu) idi. Arapça yazılan ve daha sonra Latince'ye çevrilen eseri Hipokrat, Galen ve Aristo'dan etkilenmiştir. Ünlü İslami selefi el-Razi gibi, İbn-i Sina da klinik kararlar almak için gözlem, deney ve kanıta dayalı tıbbın önemini vurguladı.

Kanun'da Ibn Sina, kanser cerrahisini tartışıyor ve ayrıca bulaşıcı hastalıkların (tüberküloz dahil) doğasını ve karantinanın yararlılığını aydınlatmaya yardımcı oluyor. Dikkat çekici bir şekilde, mediastinit (göğsün ortasındaki dokuların iltihabı) ve plörezi (akciğerleri çevreleyen plevral boşluğun astarının iltihaplanması) arasında ayrım yapabildi. Uyuşturucu testi sırasında, ilacın amaçlanan ve "kazara" etkilerini anlamak için saf olması ve birden fazla hastalık üzerinde test edilmesi gerektiğini ve eyleminin zamanlanması gerektiğini yazdı. Ek olarak, tıbbi etkinliği değerlendirmek için birden fazla hasta üzerinde klinik (insan) denemelerin tekrarlanmasını ve hayvanlar üzerindeki ilaç testlerinin insanlardaki etkileri belirlemek için yeterli olmadığını tavsiye etti. Ibn Sina, halüsinasyonlar ve depresyondan felç mağdurlarının davranışlarına kadar değişen psikiyatrik durumlarla çok ilgileniyordu. Elbette, Kanun'un kusurları var. Örneğin, Ibn Sina kalbin iki yerine üç ventriküle sahip olduğunu yazdı.

Tarihçi Lawrence Conrad, Kanun'un "tıbbın çeşitli alanlarını, disiplin üzerinde yüzlerce yıldır otoriter bir etki bırakan bir hassasiyet ve titizlikle ele aldığını ve İslam biliminin en etkileyici ve kalıcı başarılarından biri olduğunu" yazıyor. Kanadalı Doktor William Osler, İbn-i Sina'yı “şimdiye kadar yazılmış en ünlü tıp ders kitabının yazarı” olarak tanımladı ve Kanun'un “tıbbi bir İncil” olarak diğer tüm çalışmalardan daha uzun süre devam ettiğini belirtti.

Yazı görselinin açıklaması: İran'ın Ishfahan kentinde yayınlanan Ibn Sina'nın Tıp Kanunları'na göre iç organlar.

Yazıda geçen tarihi kişiler: Hippocrates of Cos (460 B.C.–377 B.C.), Aristotle (384 B.C.–322 B.C.), Galen of Pergamon (129–199), Abu Bakr Muhammad ibn Zakariya al-Razi (865–925), Abu ‘Ali al-Husayn ibn ‘Abd-Allah Ibn Sina (Avicenna) (980–1037)