Kan akıtma uygulaması – hastalığı tedavi etmek veya önlemek için hastadan kan alınması – büyük ölçüde etkisiz veya zararlı olmuştur. Bununla birlikte, 2000 yılı aşkın süredir hekimler tarafından yapılan en yaygın tıbbi uygulamalardan biri olmuştur. Örneğin, eski bir Mısır mezarından (M.Ö. 1.500 civarı) alınan bir illüstrasyon, sülüklerin kan alma amacıyla kullanıldığını göstermektedir. Dahası, kan alma son derece geniş bir coğrafi dağılıma sahipti ve eski Mezopotamyalılar, Mısırlılar, Yunanlılar, Mayalar ve Aztekler ve Hint Yarımadası sakinleri (örneğin, eski Ayurvedik tıp) tarafından uygulanmıştır. Eski İslami tıp yazarları uygulamayı tavsiye ettiler ve Yahudilerin kutsal kitaplarından biri olan Talmud kan alma için haftanın ve ayın belirli günlerini önerdi.

Kan akıtma, Hipokrat’ın hastalıkların dört salgı (sıvı) dengesizlikten kaynaklandığına dair fikirlerine katılan Yunan Doktor Galen'in zamanından sonra giderek daha popüler hale geldi. Bu dört salgı kan, siyah safra, sarı safra ve balgamdır. Galen, hastanın yaşı, hava durumu, belirti ve şikayetleri gibi koşulların alınacak kan miktarı ile ilgili olduğunu vurgulayarak karmaşık önerilerde bulundu. Orta Çağ ve Rönesans'ta Avrupalı berber cerrahları büyük bir istekle kan akıttılar ve doktorlar akla gelebilecek her rahatsızlık için hastalardan kan akıtmaya devam ettiler. Boğaz enfeksiyonu nedeniyle Başkan George Washington'dan büyük miktarda kan tahliye edildi ve bu onun ölümünü hızlandırdı. Kan akıtma yirminci yüzyıla kadar devam etti ve hatta Kanadalı hekim William Osler tarafından tıp uygulamasıyla ilgili ders kitabının 1923 yılı baskısında önerildi.

Kan alma, lansetler (ince bıçaklar), kazıyıcılar (çoklu bıçaklı yaylı cihazlar) ve sülükler kullanılarak gerçekleştirildi. Belki de hastaların çok az uygulanabilir tedavi alabildiği yüzyıllar boyunca bir plasebo etkisi nedeniyle kan akıtma popüler kalmıştır. Günümüzde kan akıtma/alma (terapötik flebotomi), kandaki yüksek demir seviyelerini veya kırmızı kan hücrelerinin fazlalığı ile karakterize bir hastalık olan polisitemiyi azaltmak için örneğin hemokromatozlu hastalar dışında çok az klinik kullanıma sahiptir. 2010 yılında, Kaliforniya Tüketici İşleri Bakanlığı, lisanslı akupunktur uzmanları tarafından yaygın olan Çin'in kan akıtma/alma uygulamasını yasakladı.

Yazı görselinin açıklaması: Keskin bir aletle kan akıtma işlemini tasvir eden orta çağ el yazması. Orta Çağ ve Rönesans'taki Avrupalı berber cerrahlar, büyük bir istekle kan alma pratiği yaptılar, akla gelebilecek her ihtiyaç için hastaları kandırdılar.

Yazıda geçen tarihi kişiler: Galen of Pergamon (129–199), George Washington (1732–1799), William Osler (1849–1919)