Hızlı Arama
Anasayfa - Kanser Haberleri - Beslenme - Meme kanseri - Beslenme Tarzınız Meme Kanseri Riskinizi Nasıl Belirler?

Beslenme Tarzınız Meme Kanseri Riskinizi Nasıl Belirler?

Beslenme Tarzınız Meme Kanseri Riskinizi Nasıl Belirler?
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
25.01.2017

Her 3 kanserden 2’sinin yaşam tarzına bağlı nedenlerden ortaya çıktığını biliyoruz. Kanserle ilişkili yaşam tarzı denilince ilk akla gelen beslenme şeklidir, ve beslenme kanserden korunmada büyük öneme sahiptir. Sağlıklı bir diyet sebze, meyve ve tam tahıllardan oluşmalıdır. Son yıllarda giderek artan sayıda çalışma, sebze, deniz ürünleri ve zeytinyağı ağırlıklı bir diyet olan Akdeniz Mutfağı’nı dünya genelinde en sağlıklı diyet olarak göstermektedir. Kırmızı et, işlenmiş et ve şeker kullanımı azaltılmalıdır. Bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü 2015 Ekim ayında yayınladığı raporunda, işlenmiş kırmızı et tüketiminin başta kalın bağırsak kanseri olmak üzere bazı kanserlere yakalanma riskini artırdığını açıklamıştır.

Aynı zamanda sağlıklı bir diyet kalp hastalıkları, diyabet, felç/inme gibi hastalıklara yakalanma riskinizi düşürmektedir. Sağlıklı bir diyet kilonuzu korumada yardımcı olur.

Son yıllarda yapılan araştırmalar aşırı kiloluluk ve obezitenin meme kanseri riskini artırdığını tespit etmiştir. Ancak belli besin türleri ve meme kanseri riski ile ilgili çalışmalar halen sürmektedir. Bazı temel besin türleri ve kanser riski üzerinde yapılan son çalışmalar şunlardır;

Vitamin

Şu ana kadar yapılan çalışmalarda vitamin kullanımının meme kanseri riskini düşürdüğüne dair bir kanıt bulunmamıştır. Hatta vitaminleri bilinçsiz ve gerekli olmadıkça kullanılmasının kanser riskini artırdığına dair çalışmalar vardır. Bu sebeple doktorunuz önermedikçe vitamin kullanmaktan kaçının.

Yağlar

Yapılan araştırmalarda diyetlerinde az miktarda tam yağ, doymuş ve doymamış yağ içeren ülkelerde meme kanseri vakalarının az görüldüğü rapor edilmiştir. Aynı zamanda araştırmacılar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kadınların et tüketimlerini incelemişler, meme kanseri riski ile bir ilişki bulmamışlardır. Önemle vurgulamak gerekir ki, bu farklılıklar kişinin fiziksel açıdan ne kadar aktif olduğuna, ne yediğine ve genetik faktörlere bağlıdır.

Soya

Soya üzerinde yapılan çalışmalarda insanda ve farelerde farklı sonuçlar alınmaktadır. Bazı çalışmalar yüksek miktarda soya tüketen farelerde meme kanseri riskinin arttığını göstermiştir. Bunun sebebi soyadaki izoflavonların vücuttaki östrojen gibi davranmasıdır. Artan östrojen hormonu kanser riskini artırmaktadır. Ancak vücudumuz soyayı farelerden farklı bir şekilde sindirmektedir. İnsanlarda yapılan çalışmalarda soya kullanımının meme kanseri riskini ya düşürdüğü yada herhangi bir etki göstermediği tespit edilmiştir. Bunun sebebi izoflavonların vücuttaki doğal östrojeni baskılamasından kaynaklanabilir.

Şu ana kadar soya tüketimi ve potansiyel sağlık riski ile ilgili herhangi bir gerçekçi araştırma bulunmamaktadır. Ancak, izoflavon miktarı çok yüksek olan soya destek ürünlerinden kaçınmalısınız.

Süt

Geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmalar hormon verilmiş ineklerden alınan sütlerin tüketilmesinin meme kanseri riskini artırdığı yöndeydi. Ancak son yapılan araştırmalarda iki durum arasında bir ilişki bulunamamıştır.

Şeker

Kanserde doğru bilinen yanlışlardan biri de “şekerin kanseri beslediğidir”. Bu yanlıştır, şeker kanser hücresinin daha hızlı büyümesine yardım etmez! Kanser hücreleri, normal hücrelerimiz gibi büyümek ve çoğalmak için kan şekerine (glikoz) ihtiyaç tutar. Bu sebeple fazla şeker tüketmek kansere neden olmaz, şeker kullanmamak da kanserin büyümesini yavaşlatmaz. Burada önemli olan fazla miktarda şeker kullanımının kilo alımına ve buna bağlı olarak meme kanseri riskinin artmasına neden olmasıdır.

Kanserden korunmak için tüm beslenme önerileri Akdeniz diyeti ile karşılanabilir. Bununla birlikte sağlık bir yaşam için ne yediğiniz kadar ne yemediğiniz de önemlidir! Yani, işlenmiş et ve fast-food gibi belli gıdaları yoğun tüketmekten kaçınmalı, hatta oruç benzeri periyodik açlığı da bir sağlıklı yaşam reçetesi olarak düşünmeliyiz.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Kaynak:

How Your Diet May Affect Your Risk of Breast Cancer?
https://www.cancer.org/
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.