Türk Tabipler Birliği'nin ABD karşılığı olan The Federation of State Medical Boards (FSMB) Yönetim Kurulu, doktorlar ve diğer sağlık profesyonelleri tarafından sosyal medyada COVID-19 aşıları ile ilgili yanlış bilgilerin yayılmasındaki çarpıcı artışa yanıt olarak aşağıdaki açıklamayı yayınladı:

"COVID-19 aşısı ile ilgili yanlış bilgiler üreten ve yayan doktorlar, tıbbi lisanslarının askıya alınması veya iptali de dahil olmak üzere eyalet sağlık kurulları tarafından disiplin cezası alma riskiyle karşı karşıyadır. Uzmanlaşmış bilgi ve eğitimleri sayesinde, lisanslı doktorlar yüksek düzeyde bir kamu güvenine sahiptir. Ayrıca, hastalarının çıkarları doğrultusunda tıp uygulama konusunda etik ve profesyonel bir sorumluluğa sahiptirler ve halk sağlığının iyileştirilmesi için olgusal, bilimsel temelli ve fikir birliğine dayalı bilgileri paylaşmalıdırlar. Yanlış COVID-19 aşısı bilgilerinin yayılması bu sorumlulukla çelişmekte, halkın tıp mesleğine olan güvenini daha da aşındırmakta ve tüm hastaları riske atmaktadır."

Yanlış ve çarpıtılmış bilgiler, 1.5 yıl içinde kaç kişinin yaşamına mal oldu?

Bu yeni koronavirüsü ve yol açtığı pandemiyi algılayamamanın ve buna ek olarak kasıtlı-kasıtsız yayılan yanlış bilgilerin, şimdiye kadar yüzbinlerce kişinin yaşam kaybına yol açtığı hesaplanmaktadır.

Bu hayati hatalar sadece ABD'de değil, dünya geneli hemen her ülkede yaşamlara mal olmuştur.

Hayati hatalar

 • Dünyanın ilk hatası, salgının Çin ile sınırlı kalacağını sanması olmuştur.
 • Sonrasında bazı gelişmiş ülkeler, salgına hazır olduklarını ifade etmişlerdir ki, o dönemki ABD Başkanı Donald Trump, 14 Mart 2020'de şöyle demiştir: "The virus will not have a chance against us, no nation is more prepared or more resilient than the United States." (Virüsün bize karşı şansı olmayacak, hiçbir ülke ABD'den daha hazırlıklı veya daha dirençli değil.) Buna karşın, 5 Ağustos 2021 itibarı ile 630 bin ölüm ile dünya genelinde en fazla yaşam kaybı ADB'de olmuştur.
 • Benzer safsatalar bizde de yaşanmıştır; ülkemizde kimi doktorlar çıkıp, bizim toplumumuzun genetik olarak koronavirüse karşı dirençli olduğunu söyleme gafletinde bulunmuştur. Yine çeşitli yemeklerle veya vitamin takviyeleri ile virüsten korunmanın mümkün olduğunu iddia edenler de olmuştur ki, artık bunların hepsinin büyük yanlışlar olduğunu görüyoruz. Maske, mesafe ve özellikle aşıdan başka koruyuculara bel bağlamanın bedeli hala ödeniyor.
 • "Panik yapmaya gerek yok, grip daha kötü" iddiasının ne kadar isabetsiz olduğunu anlamak, sadece birkaç ayımızı aldı. Şu an gribin esamesi bile okunmazken, yazın ortasında Covid-19'dan etkilenen her gün yüzbinlerce yeni kişi olmaktadır.
 • Maskenin koruyucu olmadığına dair ilk dönem tartışmaları, günümüzde "mümkünse 2 maske takmalı"ya evrilmiştir.
 • Gençlerin ve çocukların bu hastalık için riskli olmadığı yanılgısı da, hızla yanlış bilgiler rafındaki yerini almıştır.
 • Mart 2020'de, belirti göstermeyen kişilerden yayılımın nadir olduğu sanılırken, Mart 2021'e gelindiğinde, yayılımın en az %40'ının, hastalığı taşıdığı halde belirti vermeyen kişiler yoluyla olduğu anlaşılmıştır.

Aşıya karşı tereddütün bedeli

Yapılan bir araştırmaya göre, aşıya karşı "düşük", "orta" ve "yüksek" tereddüt senaryoları modelledi ve bu sonuçlar, 15 yaş ve üzeri kişilerin %98’i aşılandığı "ideal bir senaryo" ile karşılaştırdı.

İdeal modele kıyasla 2 yıl içinde Covid-19’a bağlı ölümler;

 • İngiltere gibi düşük tereddütlü bir ülkede yaklaşık %30 daha fazla
 • Almanya gibi orta derecede tereddüt içinde olan bir ülkede %350 daha fazla ve
 • Fransa gibi yüksek derecede tereddüt eden bir ülkede ise %770 daha fazla bulunmuştur.

Sonuç

Covid-19 Pandemisi, yaza rağmen hız kesmiyor; bunda 2 faktör özellikle etkili:

 1. Çok daha bulaşıcı olan Delta varyantı
 2. Aşılamaya karşı tereddüt

BioNTech gibi mRNA aşılarının Delta varyanta karşı %88'e varan oranda koruma sağladığı yakın zamanda gösterildi. O zaman pandeminin bitirilmesinin önündeki en büyük engel, kimi zaman sağlık profesyonelleri tarafından yayılan yanlış bilgiler olarak karşımıza çıkmakta...

*

The Federation of State Medical Boards (FSMB) hakkında

The Federation of State Medical Boards (FSMB = Devlet Sağlık Kurulları Federasyonu), Amerika Birleşik Devletleri ve bölgelerindeki tıp kurullarını ve sağlık profesyonellerini temsil eden, allopatik ve osteopatik doktorları lisanslayan ve disipline eden ve bazı yargı bölgelerinde diğer tıbbi kurulları temsil eden, kar amacı gütmeyen ulusal bir kuruluştur. FSMB, hasta güvenliğini, kaliteli sağlık bakımını ve düzenleyici en iyi uygulamaları teşvik eden hizmetler ve girişimler sunarken eğitim, değerlendirme, araştırma ve savunuculuk yoluyla devlet sağlık kurullarının sesi olarak hizmet eder. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 1 milyondan fazla doktor hakkında arka plan bilgisi sağlayan ücretsiz bir doktor arama aracı olan docinfo.org aracılığıyla halka hizmet vermektedir.

İLGİLİ KONULAR