Bill Gates, Aralık 2020'de yaptığı tahminde, kış aylarına girilmesiyle pandemide en kötünün hala gerçekleşmediğini, gelecek dört ila altı ayın "salgının en kötüsü" olabileceği tahmininde bulundu ve bunda isabet etti. Bu, Bill Gates'in ilk isabetli tahmini değildi... Peki Bill Gates ve diğer birkaç uzman, pandemi tahminlerini nasıl yapıyor?

Gates'in salgın tahminleri geçmişte de doğru çıkmıştı. Milyarder, tıpkı bu alanda uzman birkaç bilim insanı gibi, yıllardır bir salgın konusunda uyarıda bulunuyor. Eski Beyaz Saray yetkilileri de daha önce yaklaşmakta olan bir pandemi tehdidi konusunda uyarmıştı.

Popüler kültür de görünüşte yeni koronavirüsü öngörmüştü. Konuyu takip edenler, online komplolara ve dünya çapında bir salgına işaret eden kitap ve filmlere aşinadır.

Bu tahminlerden bazıları tamamen spekülasyon. Ancak uzmanlar tarafından yapılan tahminler daha doğru ve hepsi aynı şeyi söylüyor: "Dünyanın bir pandemiye hazırlıklı olmadığı!"

Bill Gates, yıllardır bir salgın uyarısı yapıyor

bill gates yeni bir pandemi konusunda uyarıyor

2015 TED konuşmasında Gates, dünyanın "bir sonraki salgına hazır olmadığını" söyledi.

Ve bildirildiğine göre, Başkan Donald Trump'ı Aralık 2016'da bir salgının tehlikeleri konusunda uyardı. The Wall Street Dergisine göre, bulaşıcı hastalıkların oluşturduğu tehdidi tartıştı ve Trump'ı ABD'nin hazırlık çabalarına öncelik vermeye çağırdı, ayrıca diğer 2016 başkan adaylarına da tavsiyelerde bulundu.

Ve Massachusetts Tıp Derneği ve New England Tıp Dergisi'nin ev sahipliği yaptığı salgın hastalıklarla ilgili 2018 tarihli bir tartışmada Gates, önümüzdeki on yıl içinde büyük bir salgının olabileceğini söyledi.

1918 İspanyol Grip salgını dünya genelinde 50 milyon insanı öldürmüştü; COVID-19 Pandemisi ise şimdiye kadar en az 150 milyon kişiyi etkiledi ve 3.2 milyon kişinin yaşamına mal oldu.

COVID-19 gibi bir hastalığın ortaya çıkma olasılığı, birbiriyle bağlantılı dünyamızda artmaya devam ediyor, ister doğal olarak olsun, isterse silah haline getirilmiş bir hastalık olarak yaratılmış olsun.

Bill Gates: "Biyolojik tehditler söz konusu olduğunda, tedbir ve aciliyet duygumuz."Dünya, pandemilere savaş için ciddi şekilde hazırlanmalıdır." dedi.

Bu durum, deprem riskinin hep taşıdığımız halde, buna hazır olmamaya benzetilebilir.

Gates, Financial Times ile Nisan 2020'de yaptığı bir röportajda, bu çapta viral bir salgının muhtemelen "her 20 yılda bir" meydana geleceğini söyledi.

Bill Gates'i etkileyen bilim insanı

Gates, 2008 kitabında bir başka salgının kaçınılmaz tehdidine karşı uyarıda bulunan bilim adamı Vaclav Smil'den etkilendiğini söylüyor.

 Smil, "Küresel Felaketler ve Eğilimler" adlı kitabında, 1958-59, 1968 ve 2009 salgınlarından sonra ABD'nin ileriye doğru büyük bir adım atmadığını yazdı. Bunun ülkeyi ve dünyayı başka bir viral salgına karşı oldukça savunmasız bıraktığını söyledi.

"Önümüzdeki 50 yıl içinde başka bir grip salgını olasılığı neredeyse %100'dür, ancak hafif, orta veya şiddetli salgınların olasılıklarını belirlemek büyük ölçüde bir spekülasyon meselesi olmaya devam etmektedir çünkü yeni bir virüsün ne kadar patojenik olacağını ve hangi yaş grubunu etkileyeceğini bilmiyoruz" diye 2008 kitabında yazdı.

Gates, Smil'in kitaplarının hevesli bir okuyucusu olduğunu söyledi. Smil, Science Magazine'e "Sonsuza kadar Bill Gates'in bilim adamı olacağım" dedi.

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Michael Osterholm da son on yıldır küresel bir salgın konusunda uyarıda bulunuyor 

CNN'e göre Osterholm, 2005 yılında Foreign Affairs dergisinde şöyle yazdı: "Bu, tarihimizde kritik bir nokta. Bir sonraki pandemiye hazırlanmak için zaman azalıyor. Şimdi hedef ve kararlılıkla hareket etmeliyiz."

Ayrıca, ABD'nin 2017 tarihli "En Ölümcül Düşman: Katil Mikroplara Karşı Savaşımız" adlı kitabında bir salgına yeterince hazırlıklı olmadığını söyledi.

Virolog ve grip uzmanı Robert G. Webster, Aralık 2018'de yayınladığı bir kitapta yaklaşmakta olan bir grip salgını tahmininde bulundu

"Grip Avcısı: Bir virüsün sırlarını çözmek" adlı kitapta Webster, başka bir ölümcül, yıkıcı salgının mümkün olup olmadığını sorguladı. "Cevap evet: bu sadece mümkün değil, sadece bir zaman meselesi" diye yazdı.

"Böyle bir salgın kontrol altına alınmazsa milyonlarca insan ölebilir. Doğa, eninde sonunda insanlığa 1918 grip virüsünün bir eşdeğeri ile meydan okuyacak" diye yazdı ve "hazırlanmalıyız" diye ekledi.

ABD İstihbarat Ekibi, son yıllarda bir pandemi olasılığı konusunda uyarıda bulundu

CNN'den Daniel Dale'e göre, 2018'de istihbarat topluluğunun Dünya Çapında Tehdit Değerlendirmesi, "insanlar arasında kolayca bulaşabilen yeni bir ölümcül mikrop türünün büyük bir tehdit olmaya devam ettiği" konusunda uyardı.

Ve geçen ocak ayında yapılan 2019 tehdit değerlendirmesinde, "Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın bir sonraki grip salgınına veya çok büyük ölüm ve sakatlık oranlarına yol açabilecek büyük ölçekli bulaşıcı bir hastalık salgınına karşı savunmasız kalacağını değerlendiriyoruz. Bu dünya ekonomisini etkilemekte, uluslararası kaynakları zorlamakta ve ABD'ye destek çağrılarını artırmaktadır."

USAID'ın (ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı) Obama yönetimi altındaki ABD Dış Afet Yardım Ofisi'nin eski müdürü Jeremy Konyndyk, 1918 grip salgınına benzer bir virüsün ortaya çıkacağını söyledi 

Konyndyk, 2017 tarihli bir Politico makalesinde "Soru, büyük bir yeni küresel sağlık krizi olacak mı değil, ne zaman olacağıdır" diye yazdı.

"Bir noktada, dünya nüfusunun üçte birini enfekte eden ve 50 ila 100 milyon insanı öldüren 1918 'İspanyol gribi' salgını gibi son derece ölümcül, son derece bulaşıcı bir virüs ortaya çıkacak," diye yazdı ve Başkan Trump'ın böyle bir salgın için hazırlıksız olduğunu da sözlerine ekledi.

Business Insider haber sitesinden Morgan McFall-Johnsen ve Holly Secon, yeni koronavirüs ile ilgili araştırmalar henüz emekleme aşamasındayken ve dünya 1918'deki gibi görünmese de, onu çevreleyen istatistikler "alarm zillerini çalmaya başladı" diye yazdı.

The New England Tıp Dergisi'nde Bill Gates, "COVID-19, endişelendiğimiz, yüzyılda bir kez ortaya çıkan patojen gibi davranmaya başladı" diye yazdı.

Pandemilerden sorumlu eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC) ekibinden Dr. Luciana Borio daha önce bir salgın grip tehdidine karşı uyarıda bulunmuştu

CNN'den Dale'e göre, konseyin tıbbi ve biyolojik savunma hazırlıklarından sorumlu direktörü Borio, 2018'de şunları söyledi: "Grip salgını tehdidi bir numaralı sağlık güvenliği endişesidir. Yanıt vermeye hazır mıyız? Cevabın hayır olduğundan korkuyorum."

Trump'ın o zamanki ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, daha sonra NSC'yi yeniden düzenlerken ekibi dağıttı.

On yıldan daha uzun bir süre önce, Massachusetts halk sağlığı yetkilileri, milyonlarca insanın yeni bir solunum hastalığı nedeniyle hastalanabileceğini öngördü

ABD 2006 Grip Salgını Hazırlık Planında, halk sağlığı yetkilileri, olası yeni bir grip pandemisinde sadece ABD'de 2 milyon kadar insanın hastalanabileceğini tahmin ettiler.

Hastane sistemi bu hastalığa yakalanmış hastalar tarafından taşıp dolacağından, tahminlerine göre yüzbinlerce kişi ölebilir.

Hastanelerin liseler gibi benzer büyük tesislerde "alternatif bakım alanlarına" ev sahipliği yapma anlaşmalarını ele alarak sağlayarak bir hazırlık planı oluşturdular.

Yazar Dean Koontz'un 1981 tarihli romanında salgını tahmin edip etmediği gibi online komplolar da dolaşıyor

Guardian gazetesine göre Koontz'un "Karanlığın Gözleri" adlı kitabı, yeni koronavirüsün ortaya çıktığı Çin'deki şehir olan "Wuhan-400" adlı bir virüse atıfta bulundu.

Ancak CNN'den Harmeet Kaur, bu komplo teorisini bir kenara atarak gerçek koronavirüs ile Wuhan-400 arasındaki farklara işaret etti - kitapta virüs bir bilim adamı tarafından biyolojik bir silah olarak yapıldı ve %100 ölüm oranına sahipti. Bunların ikisi de gerçek koronavirüs için doğru değil.

Medyum Sylvia Browne'nin de koronavirüse benzer bir küresel salgın öngördüğü söylendi 

2008 tarihli "Günlerin Sonu: Dünyanın Sonu Hakkında Tahminler ve Kehanetler" adlı kitabında şunları yazdı: "2020 civarında, akciğerlere ve bronşiyal tüplere saldırarak bilinen tedavilere direnen ve zaatüre benzeri şiddetli bir hastalık tüm dünyaya yayılacak."

Ancak bilimsel paranormal araştırmacı Benjamin Radford, COVID-19'un zatürreye yol açabiliyor, "ağır zatürre benzeri bir hastalığa" değil.

Browne ayrıca, bu hastalığın "geldiği gibi anda aniden ortadan kaybolacağını" yazdı.

The Independent'tan Jacob Stolworthy'ye göre, yaşamını kaybetmiş olan Browne, daha sonra yanlış olduğu kanıtlanan birkaç tahminde bulundu.

Yönetmen Steven Soderbergh ve senarist Scott Z Burns'ün "Contagion" adlı filmi de görünüşte koronavirüs salgını öngörüyordu

2011'de vizyona giren film, MEV-1 adlı kurgusal bir hastalığı konu alıyor ve bu hastalık bir yarasadan domuza, oradan da insana yayılıyor ve ardından küresel bir salgına dönüşüyor.

The Sun'a göre kurgusal virüsün 72 saatlik bir kuluçka süresi ve yüksek ölüm oranı var.

Ayrıca 16. yüzyılın ünlü doktoru, astroloğu ve kahini Nostradamus'un koronavirüs ile görülene benzer bir "veba" öngördüğüne dair spekülasyonlar da var

1555 yılında, Michel de Nostredame veya Nostradamus, yaklaşık 1000 kehanet gibi ve şiirsel dörtlükten oluşan bir koleksiyon olan "Les Prophéties"i yayınladı (dört satırlık dizeler).

Bunlardan biri:

"Kibirli girişimden onur ve yersiz şikayet,

Latinlerin arasına fırlatılan tekneler, soğuk, açlık, dalgalar,

Tiber'den çok uzak olmayan yer kanla lekelenmiş,

Ve insanlığın üzerinde çeşitli belalar olacak."

Newsweek için Andrew Whalen'e göre Tiber, İtalya'da ülkeyi ve tarihini sembolize ettiği söylenen bir nehirdir.

Başka bir dörtlük:

"Eğimli park, büyük felaket,

Batı ve Lombardiya Toprakları boyunca

Gemide yangın, veba ve esaret;

Yay burcundaki Merkür, Satürn soluyor."

Express'e göre bir Twitter kullanıcısı, "veba" ve "tutsaklığın" koronavirüs ve kilitlenmeye atıfta bulunduğunu iddia etti. Son satırın, 2020'de 23 ve 24 Ocak'ın başlangıcına atıfta bulunduğunu söyledi. Wuhan, 23 Ocak'ta sıkı karantina altına alındı."Batı ve Lombardiya toprakları," diye ekledi, Avrupa, Avustralya, Amerika ve İtalya'yı (Lombardiya) kastediyor.

Ama bunların hepsi saf bir spekülasyon. Bazı insanlar Nostradamus'un geçmişte olayları doğru bir şekilde tahmin ettiğine inanırken, diğerleri koronavirüse ilişkin iddiasının yanlış bir iddia olduğunu söylüyor.

Ünlü şüpheci Brian Dunning podcast'inde "Açıkça gerçek şu ki, Nostradamus'un yazılarını daha sonra gerçekleşecek olan belirli terimlerle gelecekteki bir olayı tahmin etmek için hiç kimse kullanmadı" dedi.

İLGİLİ KONULAR