Sağlık hizmeti almak isteyen doktorlar doktor olduklarını açıklamalı mı?

Ürolog Ashley Winter, Twitter'da basit ve anlaşılır bir istekte bulunduğunda, sonu hararetli tartışmalara yol açtı:

"Doktorsanız ve randevuya geliyorsanız lütfen bana doktor olduğunuzu söyleyin, size farklı davranacağım için değil, tıbbi terminoloji ile konuşmak daha kolay olduğu için."

Daha sonra ekledi, "Bu, bir doktor veya başka bir sağlık çalışanı ile daha az hasta odaklı veya duygusal olacağım anlamına gelmez. Sadece, 'idrarınızı bir torbaya boşaltan bir kateteriniz olacak' demek yerine, 'Foley takılacak' diyebilirim."

Tweet, Winter'a bir cerrahi işlemi sıradan terimlerle açıkladıktan sonra doktor olduğunu söyleyen bir hastayla karşılaşmasının ardından geldi.

Dr. Winter: "Ameliyatı, zeki bir yetişkin olduğunu varsayarak, ancak tamamen meslekten olmayan terimleri kullanarak açıkladım" dedi. Hasta daha sonra ona bir doktor olduğunu söyledi. "Sanırım bu utancı hissettim - ona farklı davranmazdım, ancak bu işlemi onunla daha profesyonel bir şekilde tartışabilirdim."

Daha sonra bir röportajda "Bir dereceye kadar kendi hatamdı" dedi. Portland, Oregon'da bir ürolog ve cinsel tıp uzmanı olan Winter, "Muayenemin başında ne iş yaptığı hakkında soru sormak için zaman ayırmadım, ama bu da ince bir çizgi" diye ekledi.

"Hasta bizden tıbbi bakım ister ve onlara ne iş yaptıklarını sormak her zaman ön planda olmak zorunda değil, ama alternatif olarak eğer sormazsanız, onları bu duruma sokarsınız, orada devam etmeleri ve size söylemeleri için bir yol bulmaları gerekir."

Birkaç kişi konuyla ilgili düşüncelerini dile getirmek için konuya girdi. Bazıları Winter ile benzer düşündüğünü belirterek şunu postladı:

"İkinci sınıf asistanı olarak hastanede emekli bir kardiyologla ilgilendim ve dürüst olmak gerekirse, eko sonucunu 'açıklamama' izin verdi ve bana hiç söylemedi. Birkaç gün sonra kardiyolog olduğunu öğrendim ve o an utancımdan ölmek istedim."

Bir başkası, eşi "köşede sırıtmakta olan" bir hastayla baş ağrılarını tartışırken "devam edip" benzer şekilde utanç verici bir deneyim yaşadığını hatırladı ve Dr. Winter’ın tweettine cevap olarak şu postu attı:

"Daha sonra, eşinin benim yaşadığımdan daha uzun süredir tıpla uğraşan emekli bir aile hekimi olduğunu söylediler. Çok utandım" dedi.

Bazıları, aldıkları bakımı etkilediğini düşündükleri için sağlık çalışanı olarak durumlarını açıklamak istemediklerini söyledi.

Örneğin, @drhelenrainford şu yorumu yaptı: "Deneyimlerime göre, doktor olduğumu bildiklerinde bakımım daha az 'önemseniyor'. Benimle bir hastayı tartışıyorlarmış gibi konuşuyorlar - empati yok sadece gerçekler ve zor sonuçlar ağzından kaçırılıyor. Yatarak tedavi gören bir hasta olarak korkunç korkunç bir zaman…ama bu başka bir hikaye!"

@Dr_B_Ring dedi ki: "Hayır - Sen ve ben farklı jargon konuşuyoruz - benimle senin jargonunu bilmeyen bir insan gibi konuşmanı isterdim. Eğer benim bir doktor arkadaşım olduğunu bilseydin, egom bilmediğim kısaltmaları sormanın önüne geçerdi."

Bazılarını tersine, @lozzlemcfozzle şunları söyledi: "Dürüst olmak gerekirse, Doktorlarıma söylemeyi tercih ederim - insanların 'bildiğimi' varsayarak açıklamaları atladığını veya onlara söylediğimde biraz gerginleştiklerini gördüm!"

Diğerleri, doktor olduklarını söylerken kendilerini rahatsız hissettiklerini hatta gösterişli olduklarını veya özel bir bakım bekliyor gibi görünebileceklerinden endişe duyduklarını söyledi.

@MDaware kullanıcı isimli kişi, "İnsanlara erkenden söylemek istiyorum ama özel muamele gerektirdiğinden değil, çok uzun süre beklemek istemiyorum ve bu bir tuzak gibi görünüyor" dedi.

Twitter kullanıcısı @MsBabyCatcher şunları yazdı: "Bunu yapmakta zorlanıyorum çünkü insanların benim gösterişçi olduğumu düşünmelerini ya da mikro yönetime/dikteye gideceğimi düşünmelerini istemiyorum."

@MsBabyCatcher'a yanıt veren @RedStethoscope şunları yazdı: "Birkaç kez çok kötü bir şekilde tedavi edilene ve diğer doktor anneler tarafından 'doktor kartını oynamam' tavsiye edilene kadar ben de bunu düşünürdüm. Bir doktor olduğumun açık olduğundan emin olarak daha şefkatli bir bakım aldım (ki bu önemsiz, ama işte buradayız)."

Yanıt verenlerin birçoğu, hasta olarak başvuran doktorlar için ortak bir temayı düşündüren "aldatıcı" ve "garip" kelimelerini kullandı.

"Bununla mücadele ediyorum. 5 yaşındaki oğlumun bu hafta sonu kolu kırıldı, çalıştığım hastanenin acil servisinde saatler geçirdik, bundan hiç bahsetmedim çünkü ayrıcalıklı bakım almak istemedim. Ama acil servistekiler onun kırık tipini açıklarken verdikleri bilgi garip ve verimsiz geldi." dedi @lindsay_petty.

Garipliği önlemek için, bazı katılımcılar doktor oldukları bilgisini vermekten ziyade bir sohbeti başlatmak için kasıtlı olarak tıbbi jargon kullandıklarını söyledi.

Yine de diğerleri, bir hasta olarak kendini tanıtırken konuyu daha doğrudan nasıl açabileceğine dair önerilerde bulundu:

"Bilginize, ben bir X doktoruyum ama buradayım çünkü gerçekten yardımınızı ve tavsiyenizi istiyorum!" Genelde yaptığım şey bu," diye yazdı @drcakefm.

@BeeSting14618 tweetledi: "Genellikle 'Bunların bir kısmını biliyorum ama buradayım çünkü SENİN rehberliğini istiyorum. Ayrıca aptalca sorular sorabilirim, kusuruma bakmayın."

Birkaç kişi biraz mizah ekledi: "Sadece doktorların bildiği 14 bölümlük el sıkışmayı yapıyorum. Bu alışılmış değil mi?" @Branmiz25.

"Ah evet, bu şu andaki hastalığın tüm tarihini aktarıyor," diye yanıtladı Winter.

Winter, şaka bir yana, konunun sağlık hizmeti sağlayıcıları arasında paylaşılan bir deneyime değinen bir konu olduğunu söyledi. Az önce başlattığı Twitter dizisi "patladı".

Bu tipik olarak Tweet'in birçok insan için ilişkilendirilebilir olduğunun bir işaretidir, dedi.

"Kesinlikle doktorlar ve hastalar olarak hepimizin anladığı bir şey. Bu, bir etkileşimi gerçekten değiştirebilecek komik ve garip bir şey, bu yüzden muhtemelen hepimiz bununla ilgili deneyimlerimiz hakkında oldukça güçlü hissediyoruz" diye ekledi.

Tartışma şu soruyu akla getiriyor: Açıklamak için bir şart veya etik neden var mı?

Tıp etiği uzmanı Charlotte Blease, "Birinin tıp uzmanı olduğunu başka bir doktora açıklamanın kesinlikle çok makul olduğunu düşünüyorum. Bunu yapmanın iletişim kalitesi ve şeffaflık üzerinde bir fark yaratabileceğine inanmak için iyi nedenler var."

Bilginin nasıl paylaşılacağını bilmek başka bir hikâye

Boston'daki Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi'nde bir akademisyen olan Blease, tıbbi terminolojiyi veya jargonu daha özgürce kullanma yeteneği hastanın anlayışını, özerkliğini ve ortak karar verme sürecini geliştirirse, bunun faydalı olabileceğini söyledi.

"Doktorlar her hastayla etkili bir şekilde iletişim kurmaya ve onların benzersiz ihtiyaçlarına ve anlayış düzeylerine saygı göstermeye çabalamaları gerektiğinden, birinin doktor olduğunu reddetmek için hiçbir neden göremiyorum" diye ekledi.

Winter, "Bu, doktor olarak hepimizi etkileyen bir şey, bir noktada hasta olacağız değil mi?" diye yorumladı.

*

- İlgili konu: Onkologlar Kendi Ölümleriyle Yüzleşmede Daha İyi mi?