Sadece günlük bir miktar egzersiz yapmaktan öte, genel olarak hareketsiz yaşam tarzımızı değiştirmemiz de son derece önemli ve gereklidir.

Günlük oturarak veya uzanarak fazla hareketsiz zaman geçirmek diyabet, kalp hastalıkları ve kanser (özellikle meme, kolon, rahim, yumurtalık kanseri) riskini artırmaktadır. Buna karşın düzenli yapılan egzersiz de, bu hastalıklara yakalanma ve ölüm risklerini azaltmaktadır. Ancak bu konuda hareketsiz yaşamın olumsuz etkisinin mi, yoksa düzenli egzersizin olumlu etkisinin mi daha ağır bastığı net olarak bilinmemektedir. Yani; tipik olarak zamanını gün içerisinde masa başında oturarak, akşam da televizyon karşında uzanarak geçiren, gün içinde bir ara da egzersiz yapan bir kişinin bu hastalıklara yakalanma riski nasıl etkilenir? Hareketsiz yaşam tarzının getirdiği risk, gün içerisinde yaptığı egzersizle yeterince dengelenir mi? Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir çalışmaya göre bu sorunun cevabı: hayır’dır.

Yapılan çalışma; bu konuda yayınlanmış 41 ayrı araştırmaya ait verilerin derlenip, analiz edilmesi yöntemiyle yapılmış bir çalışmadır. Çalışmada; hareketsiz yaşamın, hastalıklara yakalanma ve ölüm riskleriyle ilişkisi hem egzersizden bağımsız hem de egzersizle birlikte değerlendirilmiştir. Sonuçta; günlük hareketsiz geçirdiği süre fazla olan ama yüksek seviyede egzersiz de yapanlarda, düşük seviyede egzersiz yapanlara göre; hastalıklara yakalanma ve ölüm riski %30 daha düşük bulunmuştur. Ancak bunun yanında hareketsiz yaşam tarzı, bu riski egzersizden bağımsız olarak daha fazla artırmaktadır. Yani günlük hareketsiz geçirdiği süre fazla olanlar, aynı zamanda düzenli egzersiz yapsa da hastalıklara yakalanma ve ölüm riskleri, egzersiz yapmayanlara göre daha düşüktür ancak yeterince dengelenmemektedir.

Sonuç olarak; hastalıklara yakalanma ve ölüm risklerini azaltmak adına sağlık programları, sağlık politikaları, hekimler sürekli egzersizlere odaklanmaktadır. Ancak görülmektedir ki; hareketsiz yaşam tarzı, sağlığımızı çok daha fazla etkilemektedir. Yapılan düzenli egzersizler elbette ki sağlığımız için oldukça yararlıdır ve pek çok hastalıktan korunmamıza yardımcı olmaktadır. Ancak sadece günlük bir miktar egzersiz yapmaktan öte, genel olarak hareketsiz yaşam tarzımızı değiştirmemiz de son derece önemli ve gereklidir. Mesela en azından TV izlerken reklam aralarında kalkıp dolaşmak, iş yerinde zaman zaman masa başından kalmak, asansör yerine merdivenleri tercih etmek, ulaşımda taşıtlar yerine yürümeye daha fazla yer vermek gibi küçük değişiklikler bile, emin olun sağlığınız için aslında çok büyük adımlar olacaktır.