Uzun süren geniş çaplı bir araştırma sonucunda, kardiyovasküler kondisyon düzeyi iyi olan orta yaş erkeklerin, özellikle akciğer ve kolon kanseri olma riskinin az olduğu tespit edildi.

Düzenli yapılan fiziksel aktivite, geniş bir sağlık yardımı almak anlamına gelir. Bu da, belli başlı bazı kanser türlerinde riski azaltmak demektir. Vücut yapısına ve sağlık koşullarına uygun uzman tavsiyesi ile yapılan spor, kanser oluşumunu minimize eder. Birçok kanser türü için yapılan onlarca araştırma, bu sonucu defalarca kanıtlamıştır. İşte size bir yenisi daha..

Amerikan Klinik Onkoloji Derneği’nin 2013 yıllık toplantısında kamuoyu ile paylaşılan araştırma sonuçlarına göre, kardiyovasküler kondisyon düzeyi iyi olan orta yaş erkeklerde, kalın bağırsak ve akciğer kanser gelişimi ve yaşamsal risk olasılığının çok düşük olduğu öne sürüldü. Teksas, Cooper Enstitüsünde yapılan araştırmada, yaş ortalaması 50 olan 17,000’den fazla erkeğin kardiyovasküler kondisyon düzeyi ortalama 20 yıl boyunca incelendi.

Katılımcılara uygulanan egzersiz testi, koşu bandında çeşitli hızlarda yürüyüşten oluşmakta ve testin performans düzeyi katılımcıların yürüme süresinin uzunluğuna göre baz almakta idi. Araştırma akciğer, kalın bağırsak ve prostat kanserleri gibi erkekler arasında en sık rastlanan üç kanser türünü kapsamaktaydı. Araştırma süresince, izlenen bireylerde zaman içinde 2,332 prostat kanseri, 276 kalın bağırsak kanseri ve 277 akciğer kanseri saptandı.

Sonuç olarak;

-Kondisyon düzeyi daha düşük olan erkekler ile karşılaştırılınca kondisyon düzeyi daha iyi olan erkeklerde akciğer kanseri gelişme riski %68 oranında azalırken kalın bağırsak kanseri gelişme riski %38 oranında azaldı. Bu analizler, sigara kullanımı ve vücut kitle endeksi gibi kanserle ilişkili olabilecek iki risk faktörü de dikkate alınarak yapıldı. Çalışmada kondisyon düzeyinin prostat kanseri gelişiminde bir etkisi olmadığı gözlendi.

-Kondisyon düzeyinin artması kansere bağlı ölümlerde %14 oranında azalma sağlarken, kalp-damar hastalıklarına bağlı ölüm oranlarında ise % 20’nin üzerinde azalmaya neden olmuştur. Böylece kondisyon düzeyinde oluşan en küçük bir yükselmenin bile bireylere fayda sağladığı tespit edildi.

-Kilosu yüksek olmayan hastalarda bile kondisyon düzeyinin düşük olması, kanser olma riskini arttırdığını göstermiştir. Bu sonuç, yüksek kilolu insanların bile kanser riskini azaltmada egzersizden faydalanabileceklerini ortaya koymuştur.

Bir kez daha anlaşıldığı üzere, sağlıklı yaşamanın bir kuralı olarak defalarca belirttiğim spor yapmayı, hayatınızın bir parçası haline getirmek çok da zor olmasa gerek. Sağlığınızın elverdiği ölçüde yapılan spor, size her zaman katkı sağlayacak ve hastalıklardan korunmanıza yardımcı olacaktır. Spor, daha zinde bir kafa ve sağlam bir bağışıklık sistemi anlamına gelir. Sağlam bir bağışıklık sistemi ise, hastalıkları bizden olabildiğince uzak tutacaktır.

Doğru beslenme ile desteklenen spor, sağlıklı kalmanın birincil şartlarından biridir ve kendinize yapacağınız en büyük iyiliktir.