Şırınga, bir silindir ve içindeki bir pistondan oluşur. Piston yukarı veya aşağı hareket ettirildiğinde, sıvı şırıngaya dolar ve boşalır. Hipodermik (boş) iğne icat edilmeden önce, şırıngalar vücudun doğal açıklıklarına veya doktorlar tarafından kesilen açıklıklara sıvı enjekte etmek için kullanılabiliyordu. Hypo, "alt" anlamına gelen Yunanca bir kelime iken "dermic" cilt anlamına gelir. Gümüşten yapılan alet bugün bildiğimiz piston yerine vida benzeri bir mekanizmayla sıvı hareketi sağlardı.

  • Musullu Müslüman cerrah Ammar ibn Ali (M. 1000) bir şırınga kullanarak gözden yumuşak kataraktları çıkarmasıyla bilinir.
  • 1853'te, Fransız cerrah Charles Pravaz, enjeksiyonlar için boş iğne ile hipodermik şırıngayı başarılı bir şekilde kullanan ilk kişilerden biri oldu. 
  • İskoç doktor Alexander Wood benzer bir alet geliştirdi ve ağrı kesici morfini ilk kez bir hastaya enjekte eden kişi oldu. 

İlginç bir şekilde, Wood'un eşi, bilinen ilk intravenöz morfin bağımlısı olarak, aşırı doz morfinden hayatını kaybetti. Enjekte edilen morfin kullanımı zenginler arasında hızla yayıldı ve sofistike hanımefendilerin “kıymetli aletleri” taşıyabilmesi için mücevherli şırınga kutuları üretildi.

Zaman içinde sayısız uyuşturucu bağımlısı olmasına rağmen, şırınga şaşırtıcı bir tıbbi buluş haline geldi. Doktorlar anestezikleri ve aşıları enjekte edebiliyor, diş hekimleri diş prosedürleri için anestezikler enjekte edebiliyordu. Kısa iğnelerle şırıngalar, insülin enjekte etmek için kullanılıyordu. 

Günümüzde hipodermik iğneler tek kullanımlıktır, böylece sonraki kullanımlar için dezenfekte etme ihtiyacı ortadan kalkar.

  • Amerikan cerrah William Halsted, sinirleri bloke etmek için şırıngaları kullanmaya başlayan ilk kişilerden biriydi. 

1885 ve 1886 yılları boyunca, bölgesel anestezi kullanarak 2.000'den fazla farklı cerrahi müdahale gerçekleştirdi. Yazar A. Martin Duce ve F. Lopez Hernández şöyle yazmıştı:

"Halsted'in keşfi cerrahi alanında kritik bir dönüm noktasıdır. En önemlisi, cerrahi müdahale sırasında hastaları acıdan kurtardı ve cerrahların insan acı eşiğinin ötesinde teknikler keşfetmelerine izin verdi.”

Yazı Görselinin Açıklaması: Tarihte kullanılan şırıngalar

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Charles Gabriel Pravaz (1791–1853), Alexander Wood (1817– 1884), William Stewart Halsted (1852–1922)