1978 yılında TIME dergisinin Temmuz sayısı şöyle yazıyordu:

"Manşetler... bunu yüzyılın mucizesi ve bebeği olarak adlandırdı. Bazı yorumcular, yaklaşan doğumu ilk böbrek ve kalp nakillerine eşdeğer modern tıp mucizesi olarak kutladı. Teologlar (ve bazı) bilim insanları ise rahatsız edici ahlaki, etik ve sosyal sonuçları konusunda uyarılarda bulundu.

In vitro fertilizasyon (IVF), yumurta hücrelerinin vücut dışında sperm tarafından döllendirildiği bir işlemi ifade eder. Anne adayına, birden fazla yumurta üretmesi için hormonlar takviyesi yapılır. Hekim daha sonra bir iğne yardımı ile vajina yoluyla kadının yumurtalıklarına girerek yumurtaları alır. Sperm ve yumurtalar, yumurtaları besleyen, destekleyici ortam içeren bir laboratuvar kabında birleştirilir. Bir süre sonra (iki veya üç gün), doktor başlangıç düzeydeki embriyoları (örneğin, sekiz hücreden oluşan) kadının rahmine aktarır ve embriyo sağkalımını kolaylaştırmak ve rahim katmanını desteklemek için bir süre daha hormon (örneğin, progesteron) takviyesi yapılır. Nihayetinde doğan bebekler resmi bir tabir olmasa da tüp bebek olarak adlandırılmıştır.

  • Kadının hasar görmüş fallop tüpleri yumurtaların yumurtalıklardan rahime girmesini engellediği için kısırlık sorunu yaşayan çiftler, hamileliği kolaylaştırmak için IVF yöntemini seçebilirler. 
  • Bazı erkek kısırlığı vakalarında, bir sperm hücresini doğrudan bir yumurtanın içine enjekte etmek için intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) kullanılabilir.

Genellikle en az bir embriyonun gelişme olasılığını artırmak için rahime birden fazla embriyo aktarılır. Preimplantasyon genetik tanı (PGD), embriyolar rahime yerleştirilmeden önce kromozomal anormallikler için taranması amacıyla kullanılabilir. Embriyolar ayrıca daha sonraki bir kullanım için dondurulabilir ve saklanabilir.

25 Temmuz 1978'de, ilk tüp bebek Louise Brown, İngiliz Hekim Patrick Steptoe ve Fizyolog Robert Edwards'ın öncü IVF yöntemleri sonucunda dünyaya geldi. O zamandan buyana, IVF yöntemleri ile bir milyondan fazla bebek doğdu. Cinsel ve üreme eylemlerinin ayrılmasını gerekçe gösteren Roma Katolik Kilisesi, IVF uygulamasına karşı çıkmaktadır.

Yazı Görselinin Açıklaması: Louise Brown, 1978'de tüp bebek yoluyla doğan ilk bebek. Doktorun, onu oluşması için annenin rahmine embriyoları aktardığı laboratuvar kabı.

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Patrick Christopher Steptoe (1913–1988), Robert Geoffrey Edwards (d. 1925), Louise Joy Brown (d. 1978)