Doktor Pamela Camosy şöyle yazıyor: 

"Henüz yeni başlayan bir alan olan doğmamış hastaya tedavi uygulamak, heyecan verici bir çabadır. Daha önce gizli kalan fetus dünyası daha yakından incelenmeye başlanmış ve tıbbın, hem bilimi hem de insani yönü, sonsuza dek genişlemiştir." 

Fetal cerrahi, doğumdan önce, yani fetus hala anne karnındayken yapılan operasyonları ifade eder.Genellikle fetusun hayatı tehlikede olduğunda gerçekleştirilen fetal cerrahi, birkaç farklı şekilde yapılır:

  • Açık fetal cerrahide, cerrah, fetusu ameliyat etmek için annenin karın ve rahim duvarını keser, fetus hala göbek kordonu ve plasenta aracılığıyla anneye bağlıdır. Fetus rahme geri konur ve rahim ile karın duvarı kapatılır. Bebek sonunda doğduğunda ikinci bir ameliyat (sezaryen) yapılır. Bu ameliyatın zorluklarından biri, anne rahminin zarar vermesi sonucu cerrahın annenin erken doğuma girmesini önlemektir. 
  • Minimal invaziv fetoskopik cerrahi, gerçek zamanlı video ve tüp benzeri bir fetoskop kullanarak ("Endoskop" maddesi) küçük cerrahi aletleri ameliyat yerine yönlendiren, oynaması bir Nintendo video oyununa benzetildiği için Fetendo olarak da adlandırılan bir yöntemdir.

1981 yılında, Çocuk Cerrahı Michael Harrison, San Francisco, Kaliforniya Üniversitesi’nde idrar yollarındaki bir tıkanıklık nedeniyle tehlikeli şekilde büyümüş bir mesanesi olan fetusu kurtarmak amacıyla ilk insan açık fetal cerrahisini gerçekleştirdi. Dr. Harrison, idrarın boşaltılmasına izin vermek için bir kateter yerleştirdi ve bebek hayatta kaldı.

Ultrason, fetusta çeşitli malformasyonları ortaya çıkarabilir. Fetal cerrahi ise;

  • Fetal kalp kapakçıklarını açabilir,
  • Diyafram fıtıklarını onarabilir,
  • Fetüsün kuyruk sokumuna bağlı yaşamı tehdit eden tümörleri çıkarabilir,
  • Spina bifida doğum kusuru ile ilişkili embriyonik nöral tüpün tam kapanmamısı durumunu onarabilir

Seçici lazer fotokoagülasyonu ise ikiz fetüsler arasında belirli yanlış ve tehlikeli kan akışına izin verebilecek kan damarlarını kapatmak için kullanılır.

Yazı Görselinin Açıklaması: Minimal invazif fetal cerrahi, ikizlerden birinin orantısız kan desteği aldığı ikizden ikize transfüzyon sendromunu (TTTS) tedavi etmek için kullanılabilir.

Yazıda Geçen Tarihi Kişier: Michael R. Harrison (d. 1943)