Endoskop, doktorların vücudun içine bakmak için kullandığı tüp benzeri bir cihazdır. Endoskoplar, optik fiber sistemdeki bir ışıkla incelenen dokuyu aydınlatır ve görüntüyü gözlemciye geri iletir. Başka bir tüp kanalı, doktorun doku örnekleri almak için kesme aletleri veya kanamayı durdurmak için koterleme (ısıtma) araçları gibi tıbbi aletler yerleştirmesine izin verir.

Bugün birçok özel endoskop vardır; 

  • Kalın bağırsakları incelemek için kolonoskoplar
  • Alt solunum yolları için bronkoskoplar
  • İdrar yolu için sistoskoplar

Bazen, endoskoplar laparoskopi veya arthroskopi işlemi sırasında küçük kesiklerle vücuda yerleştirilebilir.

1806'da, Alman Doktor Philipp Bozzini, ışığı vücudun "kanallarına ve boşluklarına" (örneğin ağız ve rektum gibi) yönlendiren bir tüp, ayna ve mum sistemi geliştirerek ışığı göze geri yönlendirdi. Viyana Tıp Topluluğu, onu "gereksiz merakı" için azarladı. 

1954'te, İngiliz Fizikçi Harold Hopkins, ışığı iletmek için esnek cam fiber dizisi kullanan fiber optik endoskoplar tasarladı. 

Güney Afrikalı Doktor Basil Hirschowitz ve meslektaşı Larry Curtiss, aydınlatma ve görüntü kalitesini iyileştirerek çalışmayı ilerletti. “Oldukça kalın, korkutucu ama esnek bir çubuğu” lokal anestezi olmadan yutan Hirschowitz birkaç gün sonra, ilk duodenal ülserli hastası üzerinde tasarımını kullandı. 

Doktor James Le Fanu şöyle diyor, "Hopkins'in fiber optik tasarımı tıp pratiğini değiştirdi. Doktorların daha önce keşfedilmemiş bölgelere daha fazla ve daha derine seyahat etmesini sağladı.”

Bugün, kapsül endoskopisi adı verilen yutulan bir kapsülden kablosuz olarak görüntüleri aktaran küçük dijital kameralar (bir yük biriktirme cihazı veya CCD) video endoskopta kullanır. Endoskop ultrasonografisinin doku yapılarını görüntülemesi için ultrason kullanılmaktadır.

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Philipp Bozzini (1773 –1809), Harold Horace Hopkins (1918 – 1994), Basil Isaac Hirschowitz (d. 1925)