Amerikan Klinik Onkoloji Derneği (ASCO) her yıl, kanser bakımında tarihte önemli yer eden şahısları, verdiği ödüllerle onurlandırmaktadır. Kanser tıbbının tarihini ve geçtiği zorlu yolları daha iyi anlamamızı sağlayan bu ödüllerin hangi gelişmeler üzerine verildiği ve onkolojiye katkısı, ASCO'nın yıllık toplantılarında sunulmaktadır.

ASCO 2018 Ödülleri'nin ilki David A. Karnofsky Ödülü adını taşımaktadır. İlk olarak 1970 yılında verilen bu ödül, kanser araştırmaları, teşhis ve/veya tedaviye önemli katkılarda bulunan bir onkoloğa verilmişti. Bu yıl ise Chicago Üniversitesi Ludwig Metastaz Araştırma Merkezi Eş-Direktörü ve Radyasyon-Hücresel Onkoloji Bölüm Başkanı Profesör Ralph R. Weichselbaum bu ödüle layık görüldü.

12 Aralık 1945 doğumlu Ralph Weichselbaum, konusunda uzmanlaşmış bir Amerikalı radyasyon onkoloğudur. ASCO'ın yıllık kongrelerinin yapıldığı Chicago, Illinois'de büyüdü ve tıp fakültesini 1971'de Wisconsin Üniversitesi'nde tamamladı. Cerrahi onkolojideki bir araştırma bursunu takiben, 1975'te Harvard Tıp Fakültesi Radyasyon Tedavisi Merkezi'nde uzmanlığını aldı ve 1984 yılına kadar Harvard Tıp Fakültesi'nde bir öğretim üyesi olarak kaldı; burada Radyasyon Onkolojisi Bölümü'nde Doçentlik derecesine ulaştı. 1984 yılında Chicago Üniversitesi Biyolojik Bilimler Bölümü Radyasyon ve Hücresel Onkoloji Bölümü Başkanlığı görevlerini üstlendi ve o zamandan beri orada kaldı. Evli ve üç yetişkin çocuğu olan Dr. Weichselbaum, yüzlerce patente, 790'dan fazla yayına sahiptir. Ünlü baş-boyun kanseri makalesi 1600'den fazla kez alıntılanmıştır. Ayrıca kanser üzerine kapsamlı bir ders kitabı olan Cancer Medicine adlı kitabın ortak editörüdür.

Ödül getiren çalışmaları

Dr. Weichselbaum, radyo-uyarılabilir gen terapisinin ve kemoterapi eşzamanlı radyoterapi uygulamasının (kemoradyoterapi) temel mekanizmalarını tanımlayan bilim insanlarından biridir. Kemoradyoterapi, baş-boyun kanserleri ve akciğer kanserinin temel tedavi stratejilerinden biridir. Ayrıca tümörlerin radyasyon maruziyetini takiben, sinyal iletimi ve gen ekspresyonunun temel mekanizmalarında keşifler yaptı.

Weichselbaum, Dr. Samuel Hellman ile birlikte, tüm 4. evre (metastatik) kanserlerin aynı biyolojide olmadığını açıklayan metastaz spektrum teorisini tanımladılar. Bu teoriye göre bazı hastalarda sadece oligometastaz olarak adlandırılan sınırlı metastatik hastalık gelişeceğini tahmin etmişlerdir. Artık çok daha iyi bildiğimiz bu kavram oligometastatik hastalıktır. Yani, az sayıda ve sadece belli organlara metastazı olan hastalar, yaygın metastazı olan hastalara göre daha olumlu bir hastalık gidişatına sahiptir ve bu hastalara küratif (tam şifa) amaçla bölgesel tedavi uygulanabilir. Buna iki örnek, sadece karaciğer metastazı olan kolon kanseri ve sadece kemik metastazı olan meme kanseridir. Sadece kemik metastazı olan meme kanserinde, kemikteki metastaza ameliyatsız kanser tedavilerinden biri ya da radyoterapi; memedeki tümör için ise standart bölgesel tedavi yaklaşımı uygulanabilir.

Weichselbaum ve meslektaşları şu anda radyoterapi ve immünoterapi arasındaki ilişkiyi araştırmakta. Bu araştırmalar, bölgesel olarak uygulanan radyasyonun, bağışıklık sistemi üzerinden sistemik etkilerine odaklanmaktadır.

*

- Radyoterapi, kanser aşısı etkisi yaratabilir mi?