Yeni tip koronavirüse bağlı COVID-19 Pandemisi büyümeye devam ederken, birçok perakendecinin ticari çöküş yaşadığı bu zamanda, bazıları taleplere ise zor yetişiliyor.

Online kahve firması sahibi: “Noel zamanı kadar yoğunuz, satışlarımız iki katı arttı." diyor.

Açık alan oyunları satıcıları da aynı durumda: “Tüm masa tenisi stoklarımız tükendi. Anlaşılan tuvalet kağıdı kadar gerekliler."

Bu süreçte tüm aileler eve sıkışmış olsalar da, hem zihinlerini ve hem bedenlerini meşgul etmenin, iyi beslenmenin ve tazelenmenin yollarını bulmak istiyorlar.

Koronavirüs Salgınında Satışı Patlayan Şeyler Neler?

1. Dış Mekan ve İç Mekan Oyunlar

Dış mekan oyunları tedarikçisi Andy Beresford diyor ki “Elimizdeki tüm masa tenisi stokları ve bu haftanın ön siparişlerinin tamamı tükendi."

"Bu hafta 124 adet masa tenisi sattık. Geçen sene bu zamanlar ancak 15 adet satabilmiştik."

Devlet, okulların kapanacağını bildirdiğinden bu yana satışlar tavan yaptı.

Ev içi oyunlar satan Andy de bilardo masası satışlarının olağanüstü şekilde arttığını söylüyor. Bilardo masası stoklarının 500 adetten 250’ye düştüğünü belirtti.

2. Ev ve Bahçe Gereçleri

Wrexham’dan Justseed tohum ve bahçe ürünleri satıcısı Phil Jones diyor ki “Havuç, marul, fasulye ve domates tohumlarına gelen yoğun talep sonrası sipariş alımını durdurmak zorunda kaldık."

“Bu olağanüstü bir talep! Sipariş edilen yüksek miktarı tedarik etmeye çalışıyoruz."

İki büyük tohum firması olan Marshalls ve Suttond telefonları cevap vermeyi bile bırakmış durumda.

Bazı alıcıların taze sebzelerin kısa ömürlü olması konusunda endişesi varken, Phil, birçoğunun ise sadece bir etkinlik aradığını söylüyor. "Bu aslında yıllardır yapmayı istedikleri bir şey ve çocuklarla birlikte yapılabilecek eğitici bir aktiviteden ibaret."

Bir başka perakendecilik uzmanı Franchi Seeds insanların panikle yapmış olduğu alışveriş nedeniyle web sitesini geçici süreliğine kapattığını söylüyor.

Peki ya iç mekanlarda diğer bir deyişle evde olanlar? Onlarsa örgü ve dikiş işleriyle sıkıntılarını atmaya çalışıyorlar.

Londra merkezli zincir mağaza Liberty son günlerde dikiş ürünlerinin 380%, elişi ve hobi ürünleri satışlarının da 228% arttığını belirtiyor.

3. Kitaplar

Başka bir popüler arayış da; ellerine zaman geçen insanların iyi bir kitap bulma arayışı. Sürpriz bir şekilde salgın hastalıklar ve bilimkurgu kategorisine talepler artmış durumda.

Amazon UK’nin en çok satanlar listesinde bu hafta ikinci sıradaki kitap; Dean Koontz’un "Karanlığın Gözleri". 1981’de yazılmış olmakla birlikte, koronavirüse olağanüstü benzer özellikteki Wuhan-400 adında bir virüsü anlatıyor.

Bir diğer iyi satan da, Fransız yazar Alber Camus’un Veba isimli romanı oldu. İngiliz yayın kuruluşu Penguen aracılığıyla çıkan kitap, Şubat ayının sonu itibariyle 150% satış artışı gösterdi. Bu artış, Fransa ve İtalya için de geçerli.

4. Elektronikler

Büyük market zincirlerinden gelen ifadelere göre, koronavirüs sonrası yapılan alışverişler ile insanların evlerinde 1 milyar pound değerinde stok oluşmuş durumda.

Peki bu iş nereye gidiyor? Tüm bunları stoklayacak bir yeriniz olmalı!

Haliyle soğutucular ve dondurucular da online marketlerde sık aranılanlar listesinde yer alıyor.

Dizüstü bilgisayarlara ve ofis cihazlarına olan talepte de bir çılgınlık söz konusu… Çünkü herkes evde yan gelip yatarak ofis işlerini kolaylıkla yapamayacağının farkında.

Elektronik eşya satıcısı Dixons Carphone, dizüstü bilgisayar ve yazıcı satışlarının ne kadar iyi olduğundan bahsederken, televizyon, derin dondurucu, oyun konsolu ve çeşitli elektrikli mutfak gereçlerinin satışının da 23% arttığını aktarmaktadır.

5. Kahve

Londra’nın 80 mil batısındaki bir sanayi şehri olan Cirencester merkezli egzotik kahveleri ile ünlü Rave Coffee ikiye katlayan talep karşısında, yeni personel ihtiyacının doğduğunu belirtiyor.

Firma sahibi Vikki Hodge 11 personeli olduğunu, ancak taleplere yetişemedikleri için en az 5 kişiye daha ihtiyaç duyduklarını söylüyor.

Vikki durumu şöyle açıklıyor. "İnsanlar genelde ofis tüketimleri için bizden kahve alıyorlardı, ancak artık ofisi ev yaptıkları için eve sipariş veriyorlar."

Önceden ofis için bir adet sipariş alırken, şimdi oturma odası için 10 adet sipariş alıyorum.

6. Bisikletler ve Egzersiz Aletleri

İster egzersiz ister daha güvenli bir seyahat için bisiklet satışları artmaya devam ediyor.

"İnsanlar bağımsız olmak istiyorum" diyor katlanır bisiklet şirketi Brompton CEO'su Will Butler Adams.

"Tahminimce İngiltere'de piyasa genelinde satışlar 15% civarında artış gösterdi."

Bu arada Londra Bisiklet Derneği olduğundan 2 kat daha yoğun. Yoğunluğun sebebi ya eski bisikletleri yenileyerek toplu taşımadan uzak durmaya çalışmaları ya da sadece yapacak bir şey bulma arayışları.

Perakendeci Halford egzersiz bisikleti satışlarının da arttığını belirtiyor. “Dışarı çıkamayan insanlar iç mekanlarda egzersiz yapmak istiyor."

Mintel pazar araştırmadan Toby Clark diyor ki “Spor salonlarına gidemeyeceğini gören insanlar ev içi egzersiz aletlerine yöneldi"

John Lewis bu fikri destekliyor. Mağazanın spor malzemeleri reyonunda ev içi egzersiz ekipmanları ve fitness ürünleri satışında gözle görülür bir artış var.

Küçük Firmalar Zor Durumda

Her ne kadar işler bu anlamda iyi gidiyor gibi görünse de bir kriz tehlikesi de söz konusu.

Home Leisure Direct’den Andy, Fransa’daki fabrikaların kapanmasının ardından yeni tenis masası taleplerine yanıt veremeyeceklerini söylüyor.

“Tahminen bu hafta sonundan önce kapılarımıza kilit vuracağız.”

Andy’nin 40 personeli var. Bu personelin hemen hemen hepsi sadece firmadaki işi ile geçimini sağlıyor. Firma kapanınca yaşamlarını sürdürmeleri de güçleşecek. Andy bu nedenle devlet desteğine başvuracağını aktarıyor.

Rave Coffee’den Vikki ise şu anki yüksek talebin geçici olduğunun yakında bu çevrede kimse kalmayacağı için işletmeyi kapatmak zorunda kalacağının farkında olduğunu söylüyor. Ve ekliyor “Herkesin yüzündeki endişeyi görebiliyorum. Küçük işletmeler çok zor bir durumla mücadele ediyor."

Bir süre daha dayanmanın özellikle küçük işletmeler için az da olsa bir fon ve akış sağlayacağını düşündüğünü belirtiyor.

Vikki: "Biz vergilerimizi ve personel ödemelerini yapabildiğimiz sürece bu havuz onlara da yardım edecektir diye düşünüyorum." diyor.