Parkinson hastalığı olan Aktör Michael J. Fox, bir Nörocerraha şunu sordu: 

"Beyin cerrahisi neden en üst düzeyde insan zekasının gerektiği en zorlu işlerden biridir?” 

Nörocerrah bir süre duraksadıktan sonra şu cevabı verdi: 

"Çünkü hata payına yer yok."

Kaba hatlarıyla beyin cerrahisi, en eski tıbbi işlemler arasındadır. Tarih öncesi çağlardan beri insanların kafataslarına delikler açılmıştır (trepanasyon). Hatta Yunan Hekimi Hipokrat, trepanasyon ile tedavi edilebilecek beyin yaralanmaları olabileceğini düşünmüştür. Ancak modern ve başarılı ilk nörolojik operasyonlar 1800'lerde yapılmıştır.

1876'da İskoç Cerrah William Macewen, sol ön beyin bölgesinde bir beyin apsesi bulunan bir çocuğu, düşüp kaşını yardıktan sonra konvülsiyonlar ve afazi (dil işleme ile ilgili bir bozukluk) belirtileri göstermesi sonucu tedavi etti. Macewen'in ameliyat yapmasına izin verilmedi ve çocuk hayatını kaybetti. Macewen, çocuğun gereksiz yere yaşamını yitirdiğini düşündü ve otopsi sırasında güvercin yumurtası büyüklüğünde bir apseyle karşılaştı.

Ancak 1879'da Macewen, beyin apsesi hastalarını tedavi etmek için beyin ameliyatları yapmaya başladı. Bu çalışma, X-ışınlarının icadından önce gerçekleşti. Macewen, ameliyat esnasında hangi lokasyonun kesim için uygun olduğunu tahmin etmek için hastanın belirtilerine ve çeşitli beyin bölgelerinin işlevine ilişkin son araştırmalardan faydalanıyordu. Macewen’in çalışması, anestezi ve antiseptiklerdeki çığır açıcı gelişmeler olmadan mümkün olamazdı.

1884'te, İngiliz Cerrah Rickman John Godlee, bir beyin tümörünü (anormal doku büyümesi) çıkarmak için ameliyat gerçekleştiren ilk kişi oldu. 1887’de ise omurilik tümörünün başarılı bir şekilde çıkarıldığı ilk ameliyatı, İngiliz Cerrah Victor Horsley gerçekleştirdi. 

Yazı Görselinin Açıklaması: Sırasıyla sağdan ilk fotoğraf William Macewen, ikinci fotoğraf Rickman John Godlee, üçüncü fotoğraf Victor Alexander Haden Horsley.

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: William Macewen (1848–1924), Rickman John Godlee (1849– 1925), Victor Alexander Haden Horsley (1857–1916)