Obezite, kanserlerin önde gelen nedenlerinden biri olduğu artık net olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda obezitenin endomterial (rahim), karaciğer, pankreas, kalın bağırsak ve menopoz sonrası meme kanseri de dahil olmak üzere en az 13 farklı çeşit kanserin riskini artırdığı bulunmuştur. Obezite ve kanser ilişkisi bilimsel kanıtlarla gösterilmesine karşın, bu ilişkinin kanserleşmeye nasıl katkı sağladığı tam olarak aydınlatılamamıştı. Kasım 2018'de Nature Immunology'de yayımlanan çalışmada, obezitenin bağışıklık sistemi hücrelerini tümörlere karşı nasıl etkisiz hale getirdiği keşfedildi.

Bağışıklık sistemimiz normal şartlar altında kanserli ve kanserleşmeye başlayan hücreleri tanıma ve yok etme yeteneğine sahiptir. Bu duruma immün takip adı verilir. Bununla birlikte kanserleşme sırasında, kanserli hücrelerin 10 temel özelliğinden biri de bağışıklık sisteminden kaçma mekanizmaları geliştirmesidir. Acaba fazla kilo alarak, kanser hücrelerinin bağışıklık sisteminden kaçmalarına yardım mı ediyoruz?

Yağ Molekülleri, Doğal Öldürücü Hücrelerin Çalışmasını Engelliyor!

Araştırmada, obezitenin immün takip üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Özellikle doğal öldürücü hücrelere (natural killer, NK) yoğunlaşıldı. Doğal öldürücü hücreler, beyaz kan hücrelerinin bir çeşididir ve tümörlere karşı bağışıklık tepkisinin sağlanmasında önemli rol oynarlar. Araştırmacılar fare ve insanlardan doğal öldürücü hücreleri alarak birtakım deneyler gerçekleştirdi.

Analiz Sonuçlarına Göre;

  • Obez kişilerde doğal öldürücü hücrelerin yağ ile tıkandığı gözlendi. Bu hücrelerin tümöre bağlansa bile yok etme özelliklerini kaybettikleri görüldü.
  • Bu hücrelerde yağ birikmesi engellendiğinde, hücrelerin tekrardan tümör savaşçı özellik kazandığı tespit edildi.

Peki bu Çalışma Size ne İfade Ediyor?

  • Obezitenin, bağışıklık sistemine etkisini gösteren ilk çalışmalardan biridir
  • "Obezitenin kansere nasıl neden olduğuna dair" önemli bir açıklama daha getirilmiş oldu. Aktif yaşam tarzının, dengeli beslenmenin ve ideal kiloda kalmanın kanser riskini azalttığı unutulmamalıdır.
  • Bağışıklık sisteminde metabolik yolakların önemli bir ilaç hedefi olabileceği gösterilmiştir. Doğal öldürücü hücrelerin metabolik açıdan yeniden programlanması anti-kanser etkiyi artırabilir.