ABD'nin üst düzey enfeksiyon hastalıkları yetkilisi Anthony S. Fauci, 30 Kasım 2021'de açıklamada, yeni tespit edilen Omicron COVID-19 varyantının oldukça bulaşıcı ve mevcut aşılara diğer varyantlardan daha az duyarlı olabileceğini, ancak Delta varyantına kıyasla nasıl davrandığını bilmek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Fauci, Varyantların Farklarını Açıklıyor

Beyaz Saray'daki COVID-19 brifinginde konuşan Fauci, bu yeni varyantın genomunda şimdiye kadar gördüğümüz herhangi bir varyanttan farklı olduğunu gösteren "çok sıra dışı birtakım değişiklikler" olduğunu söyledi.

Fauci, "Bu mutasyon profili, diğer ilgi ve endişe türlerinden çok farklıdır ve Delta'da da bazı mutasyonlar bulunsa da bu Delta değildir." dedi. "Bu mutasyonlar, artan bulaşıcılık ve bağışıklıktan kaçınma ile ilişkilendirilmiştir."

Omicron, endişe duyulan beşinci COVID-19 çeşididir.

İlk olarak Güney Afrika'da tespit edilen Omicron, şu ana kadar 20 ülkede tespit edildi. Amerika Birleşik Devletleri'nde henüz bilinen bir vaka yok, ancak Kanada'da tespit edildi.

Fauci, Omicron'un, virüsün insan hücrelerine bağlanan kısmı olan spike proteininde 30'dan fazla mutasyona sahip olduğunu söyledi.

Aşağıda, kod adı B.1.1.529 olan Omicron varyantının mutasyon profili görülebilir:

b 1 1 529 nu varyantı mutasyonlarının potansiyel etkileri

Ek Aşı Dozlarıyla Sağlanan Çapraz Koruma

Mutasyonlar, bu varyantın bulaşıcılığını artırıyor gibi görünse de Fauci, bunun Delta varyanta kıyasla ne durumda olduğunu bilmek için çok erken olduğunu söyledi. Ve Fauci'ye göre aşılar, Omicron'a karşı o kadar etkili olmasa da muhtemelen bir miktar koruma sağlayacak.

"Unutmayın, diğer varyantlarda olduğu gibi, bağışıklık sisteminden kısmi bir kaçış meydana gelebilse de, aşılar – özellikle güçlendirici amaçlı ek doz aşılar – Delta gibi varyantlarla bile, özellikle ciddi hastalıklara karşı size bir dereceye kadar çapraz koruma sağlayan bir antikor seviyesi verir" dedi.

Fauci, "Bu mutasyonların, aşılar ile sağlanan korumada bir azalma ve bir dereceye kadar bağışıklıktan kaçınmayı önerdiğini söylediğimizde, yine de Delta ile olan deneyimimizden, bu özel varyanta karşı tüm korumayı ortadan kaldırmayacağınız konusunda makul bir sonuca varabiliriz." dedi.

Şimdiye kadar, Omicron'un diğer endişe türlerinden daha ciddi hastalığa neden olacağına inanmak için hiçbir neden yok.

Yani, Omicron'un hızlı bulaştığı/yayıldığı kesin olsa da daha ciddi hastalığa sebep olmuyor gözüküyor.

İnsanların maske takmaya, ellerini yıkamaya ve kalabalık kapalı mekanlardan kaçınmaya devam etmelerini tavsiye etti. En önemlisi, herkesin aşılarını ve güçlendirici ek dozlarını olmasını tavsiye etti.

Son 20 ayda bir şey netleşti: Geleceği tahmin edemeyiz, ancak buna hazırlıklı olabiliriz. Bugün varyantla savaşmak için geçen yıl bu zamanlarda sahip olduğumuzda çok daha fazla aracımız var.

*