Amerika'nın 1800'ler boyunca, "patent ilaçları" büyük bir akım haline geldi. Bu haplar ve tonikler canlı isimlere, çekici ambalajlara ve gizli içeriklere sahipti. Bazıları yüksek alkol içerikleri ve kokain kullanımları nedeniyle ağrı kesici etki sağlasa da, çoğunluğu diğer hastalıkların tedavisi için etkisizdi; genellikle çare arayan umut dolu insanlar için güçlü bir plasebo etkisi dışında bir işlevi yoktu. İsimlerine rağmen, bu ürünler genellikle patentli değildi - bu, içeriklerin rakiplere ve halka açıklanmasını gerektiren bir süreç olurdu - ancak isimleri genellikle ticari marka altında tescillenirdi. Bu ilaçlar, o dönemlerde popülerliklerinin doruklarındaydı çünkü doktorlar ve gerçek tedaviler nadiren bulunduğundan dolayı, birçok insan kendi kendini tedavi etmeye çalışırdı. Bu olağanüstü reklam numaraları, seyahat eden sirkvari gösterileri ve diyabet, kadın hastalıkları, kellik, astım, böbrek hastalıkları, kanser gibi sorunları tedavi ettiği iddia edilen ürünler için gazete ve almanaklarda çok sayfalı reklamları içeriyordu. İddia edilen içerikler yılan yağından sülfürik aside, cıva, kök zeytin'e ve belirsiz bataklık köklerine kadar değişiyordu.

  • 1700'lerin sonlarına doğru İngiltere'de, Ebenezer Sibly, aslında "ani ölüm durumlarında yaşamı yeniden canlandırmak" için Güneş Tentürü'nü tanıtıyordu.
  • 1879 yılında,"kadın şikayetleri" için olan Sebze Bileşiği'nin etiketine Lydia Pinkham'ın resmi eklenince, satışlar yükseldi. Pinkham, Amerika’nın en tanınmış kadınlarından biri haline geldi. 
  • 1886’da Coca-Cola kokain içeriyordu ve hastalıkları tedavi etmek için patent ilacı olarak satılıyordu.

Nihayet, 1905 yılında, kışkırtıcı Amerikalı Gazeteci Samuel H. Adams, Collier’s Weekly dergisinde "Büyük Amerikan Sahtekarlığı" adlı bir dizi makale yayımladı. Bu makalelerinde, bebekleri sakinleştirmek için morfin ve tatlandırılmış su içeren Kopp's Baby Friend'i ve rakip Dr. Windlow'un "onları sabaha kadar ölü gibi yatırır" dediği Rahatlatıcı Şurup'u gibi birçok ilacı eleştirdi. Patent ilaçları ile ilişkilendirilen sahte iddiaları ve olası tehlikeleri ortaya koyarak, Kongre'nin 1906 yılında Saf Gıda ve İlaç Kanunu'nu çıkarmasına yol açtı. Bu kanun, içerisinde alkol, kokain, eroin, morfin ve kenevir bulunan ilaçlarda içeriklerin etiketlenmesini zorunlu kılıyordu. 

Yazı Görselinin Açıklaması: Hamlin's Wizard Oil adlı Amerikan patent ilacının reklamı (~1890), difteri ve boğaz ağrısından kanser ve ishale kadar her şeye faydalı olduğu iddia edilen bir ürünü gösteriyor. İçerikler arasında alkol, kamfor, amonyak, kloroform, sasafras, karanfil ve terpentin bulunuyordu.

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Ebenezer Sibly (1751–1800), Lydia Estes Pinkham (1819–1883), Samuel Hopkins Adams (1871–1958)