Amerikalı Yazar Upton Sinclair'ın 1906 tarihli The Jungle adlı romanı, 1904 yılında Chicago'daki et işleme tesislerinde yaptığı gizli çalışmalara dayanmaktadır. 

The Jungle adlı eserinde yazar, işçilerin eti sosis haline getirilmeden önce zehirli fareleri çıkarmakla uğraşmadığı hijyenik olmayan koşullardan bahsetti. İşçiler ellerini "sosis yapımında kullanılacak suyla" yıkıyorlardı. Her ilkbaharda işçiler, eski et ve "kir, pas ve eski çivilerle dolu atık varillerini temizliyor ve bir kamyon dolusu bu varillerde taze et ile hazırlanan sossileri halkın kahvaltısına gönderiyorlardı." Yerlerdeki açık kazanlara atılan ve kemikleri dışında her şeyi gidene kadar bırakılan parçalar da dünyaya Durham'ın Saf Yaprak Yağı olarak yayılıyordu.

Yazar Sinclair ayrıca şunları da yazdı: "Erkekler, besledikleri sığırlarda verem hastalığını memnuniyetle karşılıyordu çünkü bu onların daha hızlı kilo almalarını sağlıyordu." Ayrıca eski, küflü sosislerin "boraks ve gliserin ile karıştırılarak öğütücülere atıldığını ve ev tüketimi için yeniden üretildiğini" belirtti. Et, işçilerin tükürdüğü yerlede, kir ve testere talaşı üzerinde beklediktiliyor ve sonra tekrar kullanılıyordu.

Başkan Theodore Roosevelt, Sinclair'ın tasvirlerinin abartılı olduğuna inanıyordu. Yine de Çalışma Bakanı Charles P. Neill'yi, et işleme tesislerini denetlemek üzere gönderdi. Neill, fabrika koşullarının "iğrenç" olduğunu doğruladı. Halkın baskısı sonunda sonunda 1906 Et İnceleme Kanunu'nun yürürlüğe girmesi sağlandı. Bu kanun, eyalet sınırları ötesinde iş yapan et işleme tesislerinin ABD Tarım Departmanı tarafından denetlenmesini zorunlu kıldı. Denetlemeciler, mezbahanelerin hijyen koşullarını ve kesim öncesi ve sonrası canlı hayvanları (örneğin, sığır, koyun ve domuzlar) incelemekle görevlendirildi. Bu ve ardından gelen ulusal reformlar, tenya kurtları, bakteriler (örneğin Salmonella ve Campylobacter) ve diğer kirleticilerden kaynaklanan gıda kaynaklı hastalıklarla mücadelede bir parça haline geldi.

Modern sığır üretimi, saatte 400 sığırlık işleme kapasitesine sahip kesim tesislerini içerebilir. Bu hız bazen aceleyle yapılan kesimler nedeniyle kazara dışkı bulaşmasına yol açabilir.

Yazı Görselinin Açıklaması: Et işçileri domuz omurgalarını ayırır ve nihai denetim için hazırlar. Fotoğraf 1906 yılında Chicago, Swift & Co soğutucusunda çekilmiştir.

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Theodore “Teddy” Roosevelt (1858–1919), Charles Patrick Neill (1865–1942), Upton Beall Sinclair Jr. (1878–1968)