Sağlık sigortası, yüksek tıbbi giderlerden korunmaya yardımcı olan, hükümetler veya özel sigorta şirketleri tarafından sağlanabilen bir sistemdir. 1883 yılında, Prusya-Alman Devlet Adamı Otto von Bismarck, ulusal sağlık sigortası programlarının en erken formundan birini uyguladı ve büyük bir endüstriyel işçi kesimine sağlık hizmeti sağladı. Ulusal sağlık planları daha sonra İngiltere'de (1911), İsveç'te (1914) ve Fransa'da (1930) kuruldu.

Amerika Birleşik Devletleri'nde sağlık sigortası nispeten yeni bir kavramdır, çünkü 1920'ye kadar çoğu insan düşük maliyetle evlerinde tedavi ediliyordu. Tıbbi teknolojilerinin durumu ise birçok hastaya pek bir şey yapamıyordu. Hatta ameliyatlar, 1920'lere kadar özel evlerde gerçekleştiriliyordu. 

  • Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk bireysel sigorta planları, Sivil Savaş (1861-1865) sırasında başladı. Ancak sadece buharlı gemi veya demiryolu seyahatleri ile ilgili kazalara karşı koruma sağlıyordu. 
  • Massachusetts Health Insurance of Boston, 1847'den itibaren nispeten kapsamlı grup poliçeleri sunmaya başladı. 
  • 1929'da Dallas, Teksas'taki öğretmenler, Baylor Hastanesi ile sabit bir aylık ücret karşılığında tıbbi hizmetler için ilk modern grup sağlık sigortası planını oluşturdular. Bu, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Blue Cross Hastane Sigortası’nın öncüsü olarak kabul edilir. 
  • 1939'da California Medical Association, doktor ücretlerini ödemek için tasarlanan Blue Shield'i başlattı. İkinci Dünya Savaşı sırasında, ABD hükümeti işverenlerin ücretlerini arttırmalarını yasakladı. Bu nedenle işverenler sağlık sigortası teklif ederek çalışanlarını kaybetmemeye çalıştı.
  • 1965 yılında oluşturulan Medicare, yaşlılar ve belirli engelliler için bir kamu programıdır. Medicaid de belirli çok düşük gelirli çocukları ve ailelerini kapsar.

Amerika Birleşik Devletleri'nde sağlık hizmetlerinin hükümet kontrolü sıklıkla tartışılmıştır. 1935 yılında, Amerikan Tıp Derneği Dergisi editörü Morris Fishbein, kamu fonlu tıbbi hizmetin Amerika'yı "komünize" edeceğini ve Amerikalıların "politikacıların iradesiyle hareket eden, nefes alan, yaşayan, acı çeken ve ölen otomatlara dönüşeceğini" söyledi.

Yazı Görselinin Açıklaması: 19. yüzyılın sonlarında trenler oldukça tehlikeli olabiliyordu. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk bireysel sigorta planları, buharlı gemi veya demiryolu ile seyahatle ilgili kazalara karşı kapsama sağlardı. Görselde, Ekim 1895'te Granville-Paris Ekspresi'nin bir kaza görüntüsü.

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Otto Eduard Leopold von Bismarck (1815–1898)