Vücut neden tatlı ister?

Tat alma duyumuzun bize sunduğu seçeneklerden biri olan tatlı hissiyatının çoğu insanda pozitif ve rahatlatıcı duygulara neden olduğu kanıtlanmıştır. Modern insan için tatlı gıdaların tüketiminin en önemli nedeni bu hazzı yaşamaya dayanır. İşin kötü tarafı her güzel şeyin bir bedeli olduğudur. Tatlı gıdaların yüksek karbonhidrat ve yağ içermesi nedeniyle başta kilo aldırıcı ve kalp damar sağlığına olumsuz etkileri vardır. Konuyu uzatmadan şöyle ifade edilebilir: ister geleneksel ister modern mutfakların tatlıları, anlık mutluluk dışında insan bedenine bir fayda sağlamazlar. Aksine fazla tüketimleri sağlığa zararlı olmaktadır.

Beslenme ile ilgili konulardan bir diğeri de atıştırmalıklar ve ara öğünlerdir. Gün içerisinde genellikle öğün aralarında veya günün yorgunluğunu atmaya çalıştığımız akşam saatlerinde tükettiğimiz gıda grubudur. Bu gıdalar genellikle meyveler, çoğu sağlığımızı tehdit eden abur cuburlar, kabuklu ve kabuksuz çerezler ve mutluluk verici tatlılar olabilmektedir. Günümüzde fazla kilo / obezite sorunu çok yaygın bir sorun olup birçok diyet programı birbiriyle yarışmakta, bunun dışında toplumların sağlıklı beslenme eğilimi artmaktadır. Vazgeçmekte zorlandığımız atıştırmalıklar sağlıklı beslenme veya diyet programlarının bir parçası haline gelebilir. Fakat burada önemli nokta doğru atıştırmalığı tercih etmektir.

Doğru atıştırmalıklar sayesinde hem kaliteli bir besin tüketmiş, hem tatlı arzumuzu köreltmiş, hem atıştırma alışkanlığımızı gidermiş oluruz. İşte bütün bu özellikleri bir arada taşıyan besine en güzel örnek kuru meyvelerdir. Hatta kuru meyveler çiğ kuruyemişlerle tüketildiğinde hem çok lezzetli hem çok sağlıklı bir tercih olacaktır. Tatlının verdiği mutluluğu yaşatabilen aynı zamanda da sağlıklı bir tarifi aktaracağız. Ancak öncesinde yaşamda her durum için geçerli olan azı karar çoğu zarar prensibini ve sağlıklı gıdalarla bile olsa akşam atıştırma alışkanlığının tamamen terk edilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Kuru meyveli enerji topları

Malzemeler

 • 50 gr kuru kayısı
 • 100 gr hurma
 • 1 yemek kaşığı susam
 • 50 gr kurutulmuş kiraz
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı (6 kişilik)

Kuru kayısı, hurmalar ve kuru kirazlar birbiriyle bütünleşene kadar ezilerek karıştırılır. Daha sonra bir kap içerisinde zeytinyağı ile karıştırılır. Oluşan karışımdan ceviz büyüklüğünde toplar yapılarak susam içinde yuvarlatılarak dış kısımlarının susamla kaplanması sağlanır. Gün içinde atıştırmalık olarak ara öğünlerde tüketilebilir.

Afiyet olsun :)

Porsiyon başına (Besin Değeri);

 • Kalori: 113 kcal
 • Yağ: 3 gr
 • Doymuş yağ: 1 gr
 • Karbonhidrat: 21 gr
 • Şeker: 18 gr
 • Diyet lifi: 2 gr
 • Protein: 2 gr
 • Tuz: 0 gr

Ara Öğünlerin Beslenmedeki Önemi

 1. Günlük alınan kaloriyi güne yayarak dengelenmesini sağlar.
 2. Kan şekeri kontrolünü sağlayarak açlık krizlerini engeller.
 3. Gün içinde beslenmede çeşitliliğini arttırır.
 4. Az ve sık beslenildiği için bağırsak motilitesini arttırmaktadır.
 5. Psikolojik açlığı kontrol etmemize yardımcı olarak aşırı besin tüketmememize yardımcı olmaktadır.
 6. İyi bir sağlıklı ara öğün kalorisi 100-200 kalori arasında değişmektedir.
 7. İyi bir ara öğünün lif içeriği yüksek, yağ içeriği düşük, düşük kalorili ve besleyici olması gerekmektedir.
 8. Özellikle diyabet hastaları ve mide rahatsızlıkları yaşayanların ara öğün tüketmesi gerekmektedir.