1678'de Hollandalı bilim insanı Anton van Leeuwenhoek, sayısız solucan benzeri mikroskobik hayvanlara benzeyen insan spermatozoasının keşfini Kraliyet Cemiyeti'ne bildirdi. Şöyle yazdı, "Araştırdığım şey, yalnızca kendimi günahkar bir şekilde kirletmeden, evlilik cinsel birleşmesinden sonra bir kalıntı olarak kalan şeydir. Ve eğer Lordunuz bu gözlemlerin öğrenilenleri tiksindirebileceğini veya rezil edebileceğini düşünürse, Rabbinize bunları özel sayması ve Rabbinizin uygun gördüğü şekilde yayınlaması veya yok etmesi için ciddiyetle yalvarıyorum." Van Leeuwenhoek sonunda menide yüzen minik mikroskobik canlıların döllenmede rol oynadığını öne sürdü. Diğer bilim insanları, spermin sadece parazitler olduğuna ve üreme süreciyle hiçbir ilgisi olmadığına inanıyordu.

1677 civarında, van Leeuwenhoek ve öğrencisi Johan Ham, hayvansal (küçük hayvanlar) olarak tanımladığı spermatozoayı incelemek için 300 kat büyütülmüş bir mikroskop kullandı. Her bir sperm hücresinin başının küçük, tamamen oluşturulmuş bir insan içerdiğini öne süren bir versiyonu, önformasyona olan inancını akla getiriyor. Hollandalı mikroskopist Nicolaas Hartsoeker, 1674'te spermatozoa gördüğünü iddia etti, ancak gözlemlerinden emin değildi ve ilk başta, kıvrılan hücrelerin parazit olduğunu düşünüyordu. Bir spermin kafasına sıkışmış bir cüce veya küçük bir insan gibi meşhur çizimi de preformasyonu önerdi. Hartsoeker gerçek cüce gördüğünü iddia etmedi, ancak diğer araştırmacılar yaptı! Bazıları, cüce içinde sonsuz bir cüce gerilemesinde, spermdeki cücelerin daha küçük spermlere sahip olabileceğini öne sürdü. Elbette araştırmacılar, civciv gibi canlılardaki organların gelişim sürecinde aşamalı olarak nasıl ortaya çıktığını göstermeye başladıklarında, hayvanların baştan sona yakın bir formda olmadıkları ortaya çıktı.

Sperm kelimesi genellikle erkek üreme hücresine atıfta bulunur ve spermatozoan, özellikle bağlı, kamçı benzeri bir kuyruğu olan hareketli bir sperm hücresini ifade eder. Bugün insanlarda, sperm hücresinin döllenme gerçekleştiğinde dişi yumurtadaki 23 kromozomla birleşen 23 kromozoma (iplik benzeri genetik bilgi taşıyıcısı) sahip olduğunu biliyoruz.

Yazı görselinin açıklaması:

  1. Döllenmeden hemen önce bir yumurtayı çevreleyen sperm.
  2. Baş, kırbaç benzeri kuyruğu vurgulayan ve kuyruk hareketi ve itme için birçok enerji üreten mitokondri içeren filamentli bir çekirdek içeren orta parçayı vurgulayan bir sperm çizimi.

Yazıda ismi geçen tarihi kişiler: Anton Philips van Leeuwenhoek (1632–1723), Nicolaas Hartsoeker (1656–1725)