Testis kanseri ve beyin tümörünün 3 kez tekrarlaması, Olimpiyat birincisi Scott Hamilton'un buz pateni kariyerini ve hayatını sona erdirmekle tehdit etmiş olsa da tüm bunlar onu daha da güçlendirdi.

Hemen her kanser tedavisi görmüş kişi benzer duyguyu yaşar, ancak 1997 yılında, 3. evre germ hücreli testis kanseri tanısı, Scott Hamilton’un hayatındaki en zor zamanına denk gelmişti. Buz pateni gösterilerinde 60-şehir gezerek yaptıkları turnenin sonuna yaklaşmıştı ve inanılmaz bir karın ağrısı hissetmeye, performansını ciddi şekilde olumsuz etkilemeye başlamıştı.

1984 Kış Olimpiyatları'nda Yugoslavya'da, dünyanın önde gelen buz pateni yarışmalarında altın madalyayı kazandıktan sonra profesyonel kariyeri başlamasından itibaren yaşadığı acının ülserden kaynaklandığını düşünmüştü. Karnındaki greyfurt büyüklüğünde büyük bir kitlenin aslında testis kanseri olduğunu duymaya hazır değildi.

Tanısından yaklaşık 20 yıl önce annesi kanser nedeniyle hayatını kaybetmişti ve 2 yıl boyunca kemoterapi, ameliyat tedavileri ile geçirdiği zor zamanları hatırlamıştı. Sonra dikkat çekici bir şey olmuştu. Korkusu yerini müthiş bir cesarete bırakmıştı. "Bunu yeneceğim." demiş ve hiç bu kadar güçlü olacağını tahmin bile edemezdi.

İnsanlara her zaman kimsenin kanser olmasını istemediğini söylüyor, ama kanser teşhisi aldığındaki duygusal ve ruhsal uyanışı bambaşkaydı. Kanser hayatına doğrudan dokunmuştu. Onkoloğuna; “Bana ne yapmam gerektiğini söyle ve yapacağım, çünkü hayatıma geri dönmeliyim.” demişti.

Hayatınız ve Kanser Arasındaki Düello

Cleveland Klinik’teki onkoloji ekibi, doğurganlığını korumak, vücudunun ve sportif performansının etkilenmesini en aza indirmek ve hastalığının boyutunu azaltmak için ellerinden geleni yapacaklarının sözünü verdiler. Önce kemoterapi, takiben kanserin kaldığı her şeyi temizlemek için kasıklarına radyoterapi uygulandı. Tedavisinde cesaretli ve neşeli olmasına rağmen 3. kemoterapide duvara çarptığını hissetmişti. Tedaviler çok masraflıydı, enerjisi ve özsaygısının kalmadığını hissediyordu. Vazgeçmek istedi...

Kanserin hissettirdiği yaşam kaybı korkusu ve tedavi sürecinin verdiği yorgunluk çok yıpratıcıydı. Bundan daha güçlü olması gerekiyordu.

Zoru Başarmak, Üstesinden Gelmek

Çocukluk çağındaki bir hastalık büyümesini engellemişti. Yaşıtları kadar uzayamayacağını düşünmüştü. Ama artistik patinaj için çok uygun boyda olduğumu keşfetmiş ve 13 yaşında spor yapmaya başlamıştı. Arka arkaya ABD Paten Şampiyonası ve Dünya Artistik Patinaj Şampiyonluğu gibi rekorlara imza atmış, olimpiyat altın madalyaları kazanmıştı.

Scott Hamilton profesyonel paten kariyerinde oldukça tutkulu ve azimliydi

Profesyonel paten kariyerinde oldukça tutkulu ve azimliydi. Sonrasında ise kanser Hamilton’un yaşam biçimini ve spora bağlılığını zorluyordu. Şöyle demişti: "Kanser, hayatın ne kadar değerli olduğunun ve aynı zamanda ne kadar dirençli olduğumuzun bir hatırlatıcısı. Ve ben kanser tedavisi gördükten sonra benden götürdüklerine rağmen, paten kariyerime geri dönüp eski formumu kazanmaya kararlıyken hayatımın başka bir amacı olduğunu biliyordum. Sadece bu amacın ne olduğunu henüz bilmiyordum."

Yeni Bir Yaşam Amacı Bulmak

Kanser tedavisi ve haftalarca yatarak geçen zamanın sonunda bedeni ve kasları iyice zayıflamıştı. Ameliyat sonrası kemoterapi aldığı sıralarda televizyonda kendi buz pateni gösterilerinden birine denk gelmişti. Buz pistlerine geri dönmeyi düşlerken, artık sadece Scott Hamilton olmadığını, aynı zamanda bir kanser hastası olduğunu düşündü. Eski performansını görüp duygulanan Hamilton; "Tedaviden öncesindeki gibi kaslarımı güçlendirmem ve akciğerlerimi geliştirmem lazım. Ama eskisi gibi olamayacağımı biliyorum, hem ben değiştim hem de tedavilerin yan etkileriyle beraber fiziksel ve ruhsal anlamda artık farklıyım. Ancak bunları bir miktar daha iyi hale getirebilirim." dedi. Motivasyonu artmış, duygusal anlamda daha güçlü hissediyordu.

Çok fazla insanın onu yeniden iyi ve kayarken görmek istemesi ona ilham veriyordu. En güzel anıları arkadaşları ve seyircilerinin onu nasıl desteklediğiydi. Kanser tedavi sürecinde yalnız olmadığını farketti. Annesinin kanser nedeniyle yaşamını kaybetmesinin ardından da kanser ile ilgili çok fazla araştırma yapıp bilgi edinmişti ve bunun üstesinden gelerek bir kanser aktivisti olabileceğini düşünmüştü.

Kanserli Bireylere Umut Vermek

Kanser tedavisinin ardından iyileşti. İyileşmesinden kısa bir süre sonra, benzer kanser deneyimine sahip olan hastaları bir araya getirmek istedi ve Cleveland Klinik’teki 4. Melek Mentorluk Programını başlatmaya karar verdi. Onkoloğu, onkoloji hemşiresi, ailesi ve arkadaşları destek olmuştu. Kanserden kurtulanlara, tanıdan sonra hissettiği karışıklık ve yalnızlığı önleme konusunda yardım etmek istemişti ve onlara benzer bir kanser mentorluğu desteği sundu. Hayatta kalanların kanser yolculuklarında yalnız olmadıklarını bilmelerini istemişti. Artık ülke çapında bine yakın hasta danışmanı vardı ve program çok güzel bir başarı olarak takdir görmüştü.

Başka Bir Hayat - Kötünün İyisi Sürprizler

Birçok açıdan, 2004 yılı Hamilton için bir dönüm noktası olmuştu. O yıl, yedi yıldır tedavisini gördüğü kanser hastalığına artık sahip değildi. Artistik patinaj pistinden emekliye ayrılmış ve spor yayıncılığı alanında kariyere başlamıştı. Kansere verdiği destekler iyi gidiyordu ve eşi Tracie ile birlikte ilerliyorlardı. 46 yaşındayken, önünde daha pek çok güzel şey yapıp üretebileceği onlarca yıl olduğunu söylüyordu. Ne de olsa, kanser sonrası hayatta kalarak yıllar kazanmıştı. Bir ömre yaşamı tehdit eden tek bir hastalık yeterli değil miydi? Şüphesiz, önünde geçecek olan yaşlar Hamilton ve dokunduğu hayatların faydasınaydı.

2004 yılında optik sinirin etrafına sarılmış ve beyine yayılma riski olan, hipofiz bezi yakınında gelişen bir benign (iyi huylu) beyin tümörü olan bir kraniofaringioma yakalandı. Radyasyon tedavisi bu çok nadir tümörü yok etmede başarılıydı, ama 6 yıl sonra tekrarlamıştı ve bu onu başka bir sağlık sorununa sürüklemişti.

Kraniofaringioma, çocuklarda görülme eğiliminde olan, fakat aynı zamanda erişkinleri de etkileyen, hipofiz bezi embriyonik dokusundan türeyen nadir bir beyin tümörüdür. Prenatal ve neonatal dönemlerde dahi herhangi bir yaşta görülebilir, ancak en sık 5-14 yaşlarında çocukluk başlangıçlı ve 50-74 yaşlarında yetişkin başlangıçlıdır. Tümör, optik kiazmayı (görme sinirini) sıkıştırabileceğinden, çeşitli derecelerde görme kaybı ile belirti verebilir. Yaklaşık 1 milyonda 1-2 kişide görülür.

Bu sırada, tümörü almak için yapılan ameliyatın çok başarılı olduğu söylenemezdi. Tümör çıkarılmıştı, ama aynı zamanda tek gözünde geçici körlüğe neden olan bir anevrizmaya neden olmuştu. Bu durum Hamilton’un sabrını zorluyordu. Ardından, 2016 yılında tümör nüks etti (yineleme) ve bu sefer farklı tepki vermeye karar verdi. Kafasının içinde "güçlü ol" diyen bir ses duyduğunu ve bunu yaptığını ifade ediyor.

Tümör küçük olduğu için seçenekleri düşünebileceği zamanı vardı. Bekledi, düşündü ve tümörü küçültmek için daha bütünsel bir strateji denemeye karar verdi. Radyasyonun artık bir seçenek olmadığını biliyordu, çünkü bu durumda yarardan çok zarar verebilirdi ve tekrar ameliyat olmaktan çekinmedi.

Birkaç ay sonra beyin manyetik rezonans (MR) taramasında tümörün büyümediği görüldü. Hatta bir kaç ay sonra yapılan bir taramada tümörün yaklaşık yarı yarıya küçüldüğü görüldü. En son beyin taraması Aralık 2017'de yapılmış ve tümör daha da küçülmüştü. Bir noktada tümör tekrar büyümeye başlayabilir ama şimdilik, ailesine daha fazla zaman ayırıyor ve kanserli hasta ve yakınlarına destek vermekle uğraşıyor.

Scott Hamilton 2014 yılında hasta merkezli ve yenilikçi kanser araştırmalarını finanse eden

Şükran ile Yaşamak

Scott Hamilton 2014 yılında hasta merkezli ve yenilikçi kanser araştırmalarını finanse eden CARES Vakfı'nı kurdu (www.scottcares.org). Kanserli hastalar, yakınları ve kanser araştırmacılarından oluşan büyük bir topluluğu temsil etmek, desteklemek ve yenilenmiş bir yaşam için umudu artırarak korkuları kırmak için üzerlerine düşeni yapmak istiyorlar.

Hamilton şunları ifade ediyor; “Hiç mümkün olmayacağını düşündüğüm bir kariyerim vardı ve şimdi sahip olduğum herşeye şükretmek için zamanımı kullanmak istiyorum. Geleceğin benim için ne getireceğini bilmiyorum, bu nedenle her günü olabildiğince neşeli bir şekilde yaşamaya çalışıyorum. Hayatımdaki tüm hediyeler için, özellikle de eşim ve çocuklarım için minnettarım. Benim için, şükran ruhuyla yaşamak, ilerlemek için tek yol.”

UMUT VEREN ÖYKÜLER