Yapışık ikizlerin geçmişi ve onların ayrılmasındaki cerrahi girişimler, gündelik kişilik kavramlarımıza meydan okuyan kafa karıştırıcı tıbbi ve etik konuları içerir. Filozof Christine Overall şöyle yazıyor: "Dahası, biz insanlar, bir gemideki bir pilot, bir makinedeki bir hayalet ya da dünyevi bir kanattaki ilahi bir ruh gibi sadece bedenlerimizde yaşamıyoruz. Biz bedenlerimiziz." Etikçiler, yapışık doğan ikizlerin riskli bir şekilde ayrılmasının gerçekleştirildiği senaryolar üzerinde kafa yormaya devam ediyor.

Yapışık ikizler (aynı zamanda Siyam ikizleri olarak anılır), rahimde gelişirken vücutları birleşen tek yumurta ikizleridir. Füzyon teorisi ile döllenmiş yumurtanın sadece kısmi bir bölünmeye maruz kaldığını öne süren oluşum mekanizmaları araştırılmaya devam ediyor. Füzyon teorisine göre, döllenmiş yumurta, daha sonra kaynaşan iki embriyo oluşturmak için ayrılır.

Yapışık ikizler vücudun farklı yerlerinde, örneğin tek bir kalbi, karaciğeri veya sindirim sisteminin bir bölümünü paylaşan ikizlerle birlikte göğüs boyunca birleştirilebilir. Başka bir örnek olarak, ikizler bir kafayı tek bir yüzle ama dört kulak ve iki bedenle paylaşabilir. Muhtemelen en ünlü yapışık ikizler, gövdelerine kaynaşmış bir karaciğerle yaşayan Chang ve Eng Bunker'dır. 1843'te kız kardeşlerle evlendiler, Chang daha sonra 10 çocuğu, Eng ise 11 çocukları oldu. Bugün doğsalar, Chang ve Eng başarıyla ayrılabilirdi.

Aşağıda, eşleri ve bir evlatları ile birlikte Chang ve Eng Bunker

chang ve eng bunker yapışık ikizleri

1689'da İsviçreli cerrah Johannes Fatio, karından yapışık ikizlerin ilk başarılı şekilde ayrılmasını gerçekleştirdi. İlginç bir şekilde, 945'te, Konstantinopolis'te çocuklardan biri öldükten sonra yapışık ikizleri ayırmak için başarılı bir girişimde bulunuldu, ancak hayatta kalan çocuk sadece üç gün yaşadı.

Modern cerrahi teknikler ve radyolojik taramalar ile daha karmaşık ameliyatlar gerçekleştirilebilir, ancak çeşitli etik endişeler devam etmektedir. 2000 yılında, yapışık ikizler ebeveynlerinin dini itirazlarına rağmen Büyük Britanya'da ayrıldı. Ameliyattan önce, ameliyatın ikizlerin zayıf olanını öldüreceği kesindi. Ancak cerrahlar ameliyat etmeseydi ikisi de ölürdü.

Yazı görselinin açıklaması: Barton Cooke Hirst (1861–1935) ve George Arthur Piersol (1856–1924) tarafından İnsan Canavarları'ndan (1891–1893) ektopagus (yanal yapışık) dicephalus dibrachius tripus ikizleri.

Yazıda ismi geçen tarihi kişiler: Johannes Fatio (1649–1691), Chang Bunker (1811–1874), Eng Bunker (1811–1874)