ASCO 2020 Sanal Kongre Özeti
ASCO 2020 Sanal Kongre Özeti
Güncel Koronavirüs Haberleri
Güncel Koronavirüs Haberleri
Anasayfa - Kanser Haberleri - Toksikoloji - Zayıflama ilacı lorcaserin hakkında kanser riski taşıdığı gerekçesi ile FDA uyarısı

Zayıflama ilacı lorcaserin hakkında kanser riski taşıdığı gerekçesi ile FDA uyarısı

Zayıflama ilacı lorcaserin hakkında kanser riski taşıdığı gerekçesi ile FDA uyarısı
paylaşwhatsappfacebooktwitterlinkedin
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
17.01.2020

Lorcaserin etken maddesine sahip Belviq adlı ilaç, 2012 yılında bazı obez hastalarda kilo verme tedavisi olarak ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onayı almıştı. Locaserin etken maddesinin güvenliğini değerlendiren bir klinik araştırmanın sonuçlarına göre, bu ilacın potansiyel olarak kanser riskini artırabildiği 14 Ocak 2019'da yayınlanan yeni bir FDA uyarısı ile duyuruldu.

Lorcaserin, bir serotonin 2C reseptör agonistidir. Beden kitle indeksi (BKİ) ≥30 olan obez kişilerde kalori alımını azaltmak ve fiziksel aktiviteyi arttırmak veya en az 1 ek hastalığa (örn. hipertansiyon, dislipidemi, tip 2 diyabet) sahip olan BKİ ≥27 olan kişilerde kilo verme tedavisi olarak kullanım onaylıdır. Belviq ve Belviq XR (uzun etkili formu, 2016'da onay aldı) markaları altında pazarlanmaktadır.

Yaklaşık 12.000 hastada yapılan büyük bir faz-4 (onay sonrası) klinik çalışmadan elde edilen veriler, lorcaserin ile kilo kaybı tedavisinin potansiyel bir kanser nedeni olduğunu buldu. FDA tarafından yayınlanan uyarıya göre, 5 yıllık bir takip süresi boyunca bu ilacı alan hastalar, plasebo alanlara kıyasla istatistiki olarak anlamlı oranda daha sık kanser tanısı almıştır.

Uyarının sonunda yer alan FDA önerisi ise şu şekildedir: Sağlık uzmanları, hastalara bu tedaviyi vermeye veya vermemeye karar verirken, lorcaserin almanın yararlarının, potansiyel riskleri aşıp aşmayacağını düşünmelidir. Şu anda lorcaserin kullanan hastalar, lorcaserin kullanımı ile potansiyel artan kanser riski hakkında sağlık uzmanlarıyla konuşmalıdır.

*

- Obezite tedavisinde kullanılan cihazlar hakkında bilinmesi gerekenler

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Kaynak:

Belviq, Belviq XR (lorcaserin): Drug Safety Communication - Due to Possible Increased Risk of Cancer.
fda.gov 14 Jan 2020
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.