COVID-19 Pandemisi sebebiyle günlerdir evdeyseniz, biraz kaygılı olabilirsiniz ya da en azından sıkılmış hissedebilirsiniz.

İnsanlar evde uzun zaman geçirmek konusunda çok da başarılı değil, kendi kendilerine ne yapacaklarını gerçekten bilmiyorlar. Başka bir deyişle, boş zamanımız olma konusunda iyi değiliz.

Böyle bir zamanda illaki büyük işler yapmanız veya bir kitap yazmanız gerekmez. Gerçekten endişelenecek de yapacak da çok şey var. Ancak gün içinde uygulayacak bir plan arıyorsanız; işte COVID-19 karantinası sırasında evde yapabileceğiniz bazı rahatlatıcı aktiviteler.

Boyama veya çizim yapın

Çalışmalar, simetrik bir mandala deseni veya boyama kitabı gibi karmaşık bir geometrik deseni renklendirmenin kaygıyı azaltmaya yardımcı olan meditatif bir duruma öncülük edebileceğini göstermiştir.

- İlgili konu: Tüm sanatsal terapi makalelerimiz

Evde spor yapın

Koşu bandınız varsa bunu değerlendirebilirsiniz. Yoksa yine de evde yapabileceğiniz çok sayıda spor var.

düz mekik

Mekik

Karın bölgesindeki kasları için en temel hareket düz mekiktir. Isındıktan sonra başlayacağınız antrenmanınızın ilk hareketi için düz bir zemine yatın. Boyun bölgenizde herhangi bir zarar vermemek için ellerinizle bu bölgeye destek vermeniz önemlidir. Karın ve kalçanızı sıktıktan sonra bu bölgelerin desteğiyle hafifçe yukarı doğru karın. 15 defa olmak üzere 3'er kere tekrarlayacağınız bu hareket ilk başlarda sizi zorlayabilir. Bu nedenle bacaklarınızı 90 derece kaldırarak da vücudunuzu bu harekete alıştırabilir, güçlendikten sonra bacaklarınız yerde olarak mekik çekmeye devam edebilirsiniz.

kollar için spor

Kollar için

Tıpkı karın gibi ancak düzenli bir antrenman programıyla sıkılaşacak olan kol bölgesi için güçlü bir sırta sahip olmak da önemlidir. Hem sırt bölgenizi hem de kollarınızı çalıştıracak olan planking hareketi güçlü bir vücuda kavuşmanıza yardımcı olacak. Dirseklerin doksan derecelik bir açıyla yere dayandığı bu harekette gücü bacak bölgenizden almayı unutmayın. Başınızı omurganızla aynı hizada tutarak dirsekleriniz yardımıyla şınav çeker gibi eğilin ve kalkın. 15 kereden olmak üzere 3'er set halinde tekrarlamanız gereken bu hareket başlarda zor gelse de zamanla en büyük tutkunuz haline gelebilir.

Uyuyun

Mayo Clinic'e göre, yedi ila sekiz saat uyku almayı hedefleyin, çünkü uykusuz kaldığınızda vücudunuz bulaşıcı hastalıklarla savaşmak için daha zor bir süreç geçirir. Çalışmalar, insanların uykudan mahrum bırakıldıkları takdirde diğer virüs türlerine (grip ve rinovirüs gibi) yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Eğer bir şekerleme yapacaksanız, Mayo Clinic'e göre, sersemlemiş hissetmemek ya da uyku-uyanıklık döngünüzü bozmamak için 10 ila 20 dakikaya sadık kalın.

Çok az veya çok fazla uyumanın depresyon belirtisi olabileceğini de unutmayın.

- İlgili konu: Uyku, sinir hücrelerindeki DNA hasarının tamir edilmesini sağlıyor

Yoga yapın

Evdeki çalışma masanızda oturmaktan tutulmuş mu hissediyorsunuz? Biraz yoga yapmayı düşünün. Çalışmalar yoganın yalnızca fiziksel aktivite olmakla kalmayıp, aynı zamanda ruh halinizi düzeltebileceğini, stres ve endişenizi azaltabileceğini ve de özgüveninizi artırabileceğini göstermiştir.

Arkadaşlarınızla veya ailenizle chat / görüntülü görüşme yapın

Arkadaşlarınız ve ailenizle sesli arama, kısa mesaj, e-posta veya görüntülü sohbet yapın. Sosyal olarak mesafeli olmanız, bağlantı kuramayacağınız anlamına gelmez. Araştırmalar, sosyal desteğin sizi strese karşı daha dayanıklı hale getirebileceğini göstermiştir.

Müzik dinleyin

Karantinadayken şarkı söyleyen insanların sosyal medyadaki videolarını gördünüz ve bunların hoş bir şeye dönüşebileceği ortaya çıktı. Şarkı söylemenin, insanların zihinsel sağlığına iyi geldiği ve aidiyet duygusunu geliştirdiği gösterilmiştir.

- İlgili konu: Müzik terapisinin faydaları (detaylı)

Müzik dinlemek, korkutucu ve stresli bir deneyim karşısında insanlara yardımcı olabilir; Kanser hastaları üzerinde yapılan bir araştırma, müziğin endişeleri ve ağrıyı azalttığını, aynı zamanda insanların ruh hallerini desteklediğini ortaya koydu.

Tüm bu aktiviteleri bir karara, ölçüye ve zamana bağlamanız, çok daha verimli ve tatminkar olmasını da sağlayacaktır.

*BONUS: Ailenizle oynayabileceğiniz çok sayıda oyun olduğunu da unutmayın: Sessiz sineme, tabu, monopoly, jenga, koridor, scrabble...