Elektrokardiyografi (EKG) vücut üzerine yerleştirilen elektrotlar ile kalbin elektriksel aktivitesini izlemek için kullanılan cihazlardır. Zaman içinde elde edilen izleri gözlemleyerek, doktorlar genellikle kalp hasarı, hormon ve elektrolit dengesizlikleri veya diğer faktörlerin neden olabileceği anormal kalp ritimlerini teşhis edebilirler.

1887'de İngiliz Fizyolog Augustus D. Waller, Lippmann elektrometre denilen ince cam bir tüpte bir cıva sütunu içeren cihazı kullanarak, bir kişinin cildinden kalbin elektriksel aktivitesini kaydeden ilk kişi oldu. Civanın hareketi, kalbin elektriksel aktivitesiyle birlikte hafif değişiklikler gösteriyordu. Ancak cihaz, hareketli civanın sürtünmesi ve cihazın dış titreşimlere duyarlılığı nedeniyle pratik değildi. 

Hollandalı Doktor ve Fizyolog Willem Einthoven, Waller'ın çalışmalarının farkındaydı. 1901'de kalbi izlemek için yeni ultra hassas tel galvanometre geliştirmeye başladı. Bu cihazlarda bir manyetik kutup arasında asılı ince bir elektrik algılama iğnesi kullanıldı. Kalp elektriksel aktivitesi çok zayıf olduğundan, Einthoven hafif iğnesi gümüş kaplı çok ince filamentinden oluşuyordu.

Einthoven, elektrokardiyografiyi klinik kullanım için teşvik eden ilk kişilerden biri olsa da ilk versiyonu 600 pound (272 kg) ağırlığındaydı ve beş operatöre ihtiyaç duyuyordu. Hasta, her iki kolunu ve sol bacağını tuz çözeltili kovada batırarak, cilt yüzeyinden ipliğe akımı iletmek için elektrot olarak görev yapıyordu.1903'te Einthoven, hala geçerli olan elektrokardiyogramda (kaydedilen elektriksel iz) çeşitli dalgaları tanımladı:

  • P dalgası kalbin atriyumunun aktivitesini karakterize ederken, 
  • QRS dalga kompleksi ve T dalgası kalbin ventriküler hareketini karakterize eder. 

Einthoven, çalışmasıyla 1924 yılında Nobel Ödülü kazandı.

Bugün, taşınabilir hale gelen elektrokardiyograflar dışında kalbi incelemek için ses dalgalarını kullanan ekokardiyografi gibi farklı yaklaşımlar da uygulanabilmektedir.

Yazı Görselinin Açıklaması: Einthoven’ın 272 kg ağırlığındaki elektrokardiyografisi

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Augustus Desiré Waller (1856–1922), Willem Einthoven (1860– 1927)