Diyet dünyasında farklı trendler gelip geçer. Biri için yağ kötüdür, bir sonraki karbonhidratı suçlar veya meyveyi. Eliminasyon diyetleri farklı değildir; diyet dünyasında yeni bir eğilimdir ve insanlar her türlü rahatsızlık ve durumun çözümü için faydalarını değerlendirmektedir. Eliminasyon diyeti belirli gıdaları belirli bir süreliğine, genellikle üç ya da dört haftalığına ortadan kaldırılması ve daha sonra belirli yiyecekleri yavaşça yeniden gözlemleyerek olası reaksiyonların izlenmesini içerir.

Eliminasyon diyeti oldukça sınırlayıcı bir diyettir ve potansiyel sağlık riskleri olabilir!

Bu diyetin katkıda bulunup bulunmayacağını merak eden herkes için, bu programların potansiyel sonuçlarını inceleyelim ve yerine daha iyi bir fikir ne olabilir, bunu konuşalım istedik.

Öncelikle, bu diyetler problemli olabilir, çünkü belirli gıdalar ile ilgili korku ve endişeyi artırırlar. Örneğin, unlu mamuller yedikten sonra bir sıkıntı yaşayacağınıza inanıyorsanız ve bilinç dışınızda bu korkuyla bir sandviç yerseniz muhtemelen karın ağrısını deneyimlersiniz. Sorun şu ki, yaşadığınız semptomun (şikayet) gerçekten hamur işinden mi yoksa sadece o gıdaya olan korkunuzdan mı kaynaklanıp kaynaklanmadığı çok açık değildir. Bir gıdayla ilgili endişe, intoleransla aynı belirtileri üretebilir ve gerçek sorunu tespit etmek çok kolay olmayabilir.

Eliminasyon diyetleri aslında vücudunuzda fiziksel olarak istemediğiniz semptomlara neden olabilir. Zihinsel bulanıklık veya yorgunluk ile karşılaşabilirsiniz ve bu belirtiler, eliminasyon diyetinden kaynaklanabilir. Bunu belirli bir gıda nedeniyle olduğunu düşünebilirsiniz ancak aslında yetersiz beslenmeden kaynaklanan açlık, stres ve inflamasyon belirtileri olabilir.

Diğer önemli nokta ise, ortoreksiya ile ilgili büyüyen endişedir. Ortoksiya, sağlıklı yeme saplantısıdır ve bu kişiler çoğu zaman az/yetersiz veya dengesiz gıdalar tüketir. Gıda çeşitliliği sağlığımız açısından önemlidir, çok az gıda tüketmek de sağlıklı değildir. Bu nedenle belirli yiyecekleri tamamen kesmeden önce, bu gerçekten gerekli mi diye bakmak gerekir.

Bu diyetin savunucuları bir soruna yol açabilecek yiyecekleri ortadan kaldırmanın veya çıkarmanın iyi bir fikir olduğunu düşünürler. Eliminasyon diyeti ile mevcut olan gıda duyarlılıklarını tanımlamak için de denenebilmektedir. Bununla birlikte çoğu trend diyette olduğu gibi, eliminasyon diyetleri çoğu zaman sadece hızlı zayıflama için tek-yönlü bir yaklaşımdır. Kısıtlanan gıdalar hakkında düzensiz düşünce ve davranışlar geliştirmeye eğilimli olunabilmektedir. Kısıtlama, fazla ve düzensiz yeme davranışlarına neden olabilir ve bu diyetle tedavi etmeye çalıştığınız her şey daha da kötüye gidebilir. Ayrıca eliminasyon diyetleri, uzun vadede kilo kontrolünde etkili bulunmamıştır.

- En sağlıklı beslenme programları listesi 2018 – adı sıkça duyulan diyetler nerede?

Diyetinize yanlış kısıtlamalar getirmek yerine, sağlıklı beslenmeyle ilgili temel bilgiler edinmeyi denemelisiniz. Katı kısıtlamalara ve kurallara gerek olmadan sağlığınıza özen göstermek çok da zor değil.