US News her sene olduğu gibi bu senenin başında da En İyi Diyetler Listesini açıkladı. Listeyi diyabet, kalp sağlığı ve kilo kaybı konusunda uzmanlaşmış, önde gelen beslenme uzmanları, diyet danışmanları ve doktorların olduğu 20'den fazla uzmanın olduğu bir ekip hazırladı. Tıbbi bilimsel yayınları ve raporları aylarca tarayarak her bir diyet için profil hazırlayan editörler bu sene nasıl bir liste hazırladılar gelin hep birlikte bakalım.

Dukan, ketojenik veya alkali diyet gibi diyetler ulusal ve uluslararası haberlerde ve sosyal medyada en sağlıklı, hızlı zayıflatıcı diyetler olarak aktarılmakta. Ama US News listelerine baktığımızda görüyoruz ki Dukan ve keto diyet son iki sırayı paylaşmakta, alkali diyet ise 31. sırada. Yazılarımızda sıkça bahsettiğimiz, bilimsel kanıtlarını sıkça vurgulamaya çalıştığımız Akdeniz diyeti ise DASH diyeti ile birlikte ilk sırayı paylaşıyor.

Dukan diyeti kilo verdirmeyi amaçlayan protein ağırlıklı bir besindir. Keto diyet düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir rejimdir.

Hazırlanan listede milyonlarca insanın daha sağlıklı bir yaşam tarzına ulaşmasına yardımcı olmak adına dokuz kategoride 40 diyet planı hakkında kapsamlı veri ve bilgi sunuldu. Araştırmaya göre Akdeniz diyeti dengeli bir beslenme planı sunarak uzun ömürlülüğü artırıyor ve bir dizi kronik hastalığın önlenmesine yardımcı oluyor. Akdeniz diyeti beyin ve kalp sağlığı, kilo verme, kanserden ve diyabetten korunma ve kontrolü amaçlar. İçerdiklerini ise kısaca şu şekilde sıralayabiliriz: meyve, sebze, tam tahıl, kuruyemiş, zeytinyağı, baklagiller, çeşnili bitkiler, deniz ürünleri, yoğurt, peynir.

- İlgili konu: Sağlıklı beslenme nedir?

En İyi Diyetler

Genel Sıralama

 1. DASH Diyeti
 2. Akdeniz Diyeti
 3. Flexitarian Diyet

Sağlıklı Beslenme Açısından En İyi Diyetler

 1. DASH Diyeti
 2. Akdeniz Diyeti 
 3. Flexitarian Diyet 
 4. TLC Diyeti

Uyması En Kolay Diyetler

 1. Akdeniz Diyeti
 2. Flexitarian Diyet 
 3. Weight Watchers

Diyabet (şeker) İçin En İyi Diyetler

 1. Akdeniz Diyeti
 2. DASH Diyeti
 3. Flexitarian Diyeti
 4. Mayo Clinic Diyeti
 5. Vegan Diyet
 6. Volumetrics Diyet
 7. Weight Watchers

Kalp Sağlığı Açısından En İyi Diyetler

 1. DASH Diyeti
 2. Akdeniz Diyeti
 3. Ornish Diyeti

En İyi Bitki Tabanlı Diyetler

 1. Akdeniz Diyeti
 2. Flexitarian Diyet
 3. Ornish Diyeti

En İyi Kilo Verdirici Diyetler

 1. Weight Watchers
 2. Volumetrics Diyet
 3. Jenny Craig
 4. Vegan Diyeti

En Hızlı Kilo Verdirici Diyetler

 1. HMR Diyeti
 2. Weight Watchers
 3. Biggest Loser Diyet
 4. Medifast
 5. SlimFast
 6. Volumetrics

En İyi Ticari Diyetler

 1. Weight Watchers
 2. Jenny Craig
 3. Flat Belly Diet (tie)
 4. Nutritarian Diet (tie)

Sonuç olarak biz hekimler akılcı ve bilimsel potada buluşan önerilerde bulunmalıyız. Tabii ki tek bir diyet sağlık sunacak diyemeyiz ancak sağlık ve sağlıklı yaşama daha fazla yatırım yapmaya çalışan insanları yanlış yönlendirmemeli, onları bilimin gösterdiği yönü seçmeye teşvik etmeliyiz. Yoksa sigarayı bıraktıramadığımız insanlara yoğurt gibi sağlıklı besinleri bıraktırıp sadece kafa karışıklığına yol açarız.

us news en iyi diyetler listesi 2018 akdeniz ve dash

İlgili Konular:

- Hangi hastaya hangi diyet en uygundur?

- En popüler 6 diyet - artıları ve eksileri ile

- Beslenmeye farklı bakış: DNA tabanlı diyetler & Nutrigenomik