Tarihçi Andrew Cunningham, "Anatomik diseksiyonun tüm resimlerinin altında yatan sorun, hepsinin idealizasyon olmalarıdır. Aslında bu nedenle gravürler (ve fotoğraflar) aynı sorunu çözme girişimleridir. Bu da anatomistin görünür kılmak istediği şeyleri ortaya çıkarma çabasıdır. Çünkü anatomize etmek sadece çok karmaşık bir iş değil. Eğitimli bir anatomist gözüyle görülebilen tüm yapıları ayırt etmek, henüz anatomist olmayanlar için çok zordur." diye yazmıştır.

İtalyan anatomist Bartolomeo Eustachi, insan anatomisi çalışmasının kurucularından biriydi. Roma'da iki hastaneye bağlı olduğu için fetüslerin, bebeklerin ve yetişkinlerin kadavralarını alıp inceleyebildi. 1552'de, sanatçı Pier Matteo Pini'nin yardımıyla Eustachi, harika bir anatomik tasvir çalışması yarattı. Ne yazık ki, resimlerin çoğu on sekizinci yüzyılın başlarına kadar kayboldu. En sonunda, kayıp başyapıtlar, 162 yıl sonra Pini'nin torunlarından birinin elindeyken keşfedildi ve 1714'te 47 gravür serisinin tamamı Tabulae Anatomicae Bartholomaei Eustachi, Tenebris Tandem Vindicatas (Bartholomeo Eustachi'nin Anatomik Resimleri Belirsizlikten Kurtarıldı) başlığı altında yayınlandı. Gravürler böbrekleri, beyni, omuriliği, kasları ve diğer çeşitli organları tasvir ediyor.

Tıp tarihçisi Ole Daniel Enersen şöyle yazıyor: "Sanatsal açıdan Vesalius'un anatomik plakaları kadar iyi yapılmamalarına rağmen, anatomi açısından bazen Vesalius'unkinden daha doğrudurlar. Plakalar yapıldıkları sırada yayınlanmış olsaydı, Eustachi şüphesiz Vesalius ile modern anatominin kurucusu olarak sıralanırdı ve anatomik çalışmalar on sekizinci yüzyıl yerine on yedinci yüzyılda olgunluğa ulaşırdı."

Eustachi aynı zamanda onuruna adını veren ve nazofarenksi (üst boğaz) orta kulağa bağlayan Östaki borusuyla ilgili tartışmasıyla da ünlüdür. Bu tüp, havanın geçmesine izin verir ve orta kulak ile atmosfer arasındaki basıncı eşitler.

Yazı görselinin açıklaması: Bartholomeo Eustachi’nin Tabulae Anatomicae'sinden (1714) çizim.

Yazıda ismi geçen tarihi kişiler: Bartolomeo Eustachi (1500–1574)