1900 yılında, Amerika Birleşik Devletleri'nin büyük bölümünde tıp fakültesi eğitimi oldukça gayri resmiydi. Kabul standartları gevşekti ve birçok durumda sadece lise eğitimi gerekiyordu. 

Tıp tarihinin dönüm noktalarından biri, Amerikalı Eğitimci Abraham Flexner tarafından yapılan Medical Education in the United States and Canada adlı araştırmanın 1910 yılında yayınlanmasıyla gerçekleşti. Bugünün çoğu Amerikan tıp eğitimi, bu raporun önerilerini temel almaktadır.

Flexner araştırma yapmak amacıyla ABD ve Kanada'daki tüm tıp fakültelerini ziyaret etti. Ziyaret ettiği bazı okullar, özellikle Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Wake Forest Üniversitesi Tıp Fakültesi gibi bazı okullar yüksek övgü alırken mevcut "özel" okullar endişe veriyordu. Birkaç doktor tarafından işletilen, üniversite veya kolejle ilgisi olmayan küçük ticarethanelere dönen bu okullarda birçok öğretmen, genellikle en son uygulama ve gelişmelerden habersiz olan yerel doktorlardı.

Flexner, tıp fakültelerinin lise eğitimi ve en az iki yıl temel bilim eğitimi verilen bir üniversite veya kolej eğitimi gerektirdiğini düşünüyordu. Rapora göre, 155 tıp fakültesinin sadece 16'sı bu kriterlere uygundu. Ayrıca, tıp eğitiminin dört yıl sürmesi gerektiğini önerdi- ilk iki yıl temel bilimlere ayrılmış ve son iki yıl pratik klinik eğitime ayrılmıştı.- Flexner: "Tıp eğitimi hem öğrenmeyi hem de nasıl öğrenileceğini öğrenmeyi içerir; öğrenci, nasıl yapacağını bilmediği sürece etkili bir şekilde bilgi sahibi olamaz." 1935'e gelindiğinde sadece 66 tıp fakültesi ABD'de faaliyet gösteriyordu. Flexner raporunun olası bir dezavantajı, Afrika kökenli Amerikalılar, kadınlar ve alt sınıf öğrencilere kabul veren kırsal ve küçük özel okulların zorunlu olarak kapatılmasıydı. Flexner önerileri uygulandıktan sonra, tıp eğitimi genellikle sadece üst sınıf beyaz erkeklere ulaşabilecek bir seviyeye geldi. Tıp Fakültesi Kabul Testi (MCAT), tıp fakültesi kabulü için standartlaştırılmış bir test olarak 1928'de oluşturuldu.

Yazı Görselinin Açıklaması: 1765’te Amerikan kolonilerinde, ilk tıp okulu olarak kurulan Pennsylvania Tıp Okulu'nun John Morgan Binası

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Abraham Flexner (1866–1959)