Bazen Batı tıbbının babası olarak anılan Kos'lu Hipokrat, hastalığın doğaüstü kökenini içeren eski inançları reddetmesiyle ünlü bir Yunan doktordu. Onun adını taşıyan tıp etiği kuralları bugün bile geçerliliğini koruyor.

Hipokrat hakkında çok az şey biliyoruz. Yazıları, Hipokrat Külliyatı, aslında diğer konuların yanı sıra epilepsi, kafa yaraları ve jinekoloji hakkında tavsiyelerde bulunan, çoğunlukla M.Ö. 420 ile M.Ö. 370 yılları arasında birkaç yazar tarafından yazılmıştır. Hipokrat Okulu, hastalığın dört salgı (sıvı) dengesizliğinin sonucu olduğunu öne sürdü. Bunlar kan, siyah safra, sarı safra ve balgamdır. Doktorlar, dengeyi yeniden sağlamak için tedavi ve diyet önerilerine güvendiler. Bir örnek olarak, narenciye meyvesinin balgamın bol olduğu zamanlarda faydalı olduğu düşünülmüştür. Tedavi sırasında hastanın tıbbi geçmişinin kaydedilmesi de önemli kabul edildi (bakınız Sağlık kayıtlarının şaşırtan tarihi).

Hipokrat ve / veya diğer eski Yunanlılar tarafından yazılan Hipokrat Yemini, tıbbı etik bir şekilde uygulamaya yemin eden doktorlar tarafından alındı. Modernize edilmiş versiyonlar yüzyıllar boyunca kullanılmıştır.

İlk yemininde doktorlar, tıp öğretmenlerine saygı duymaları, hastanın mahremiyetine saygı göstermeleri ve hastaları zarar görmelerini önlemeleri için birkaç tanrıya yemin eder. Ve hastaya asla ölümcül bir ilaç vermeyeceğine, peser (vajinal fitil) kullanarak kürtaja neden olmayacaklarına, belirli ameliyat türlerini gerçekleştirmeyeceklerine veya hastalarla cinsel ilişkiye girmeyeceklerine yemin ederler.

Bilim muhabiri Robert Adler şöyle yazdı: “Ölümünden sonraki birkaç yüzyıl içinde, yazıları ve öğretileri, takipçilerinin ve diğer Yunan doktorlarınınkilerle ayrım gözetmeksizin karıştı. Hipokrat Külliyatını birbirine bağlayan nokta, sağlık ve hastalığın kesinlikle doğal fenomenler olduğu ve hiçbir tanrının uygulanmasına gerek olmadığı inancıydı. Sonraki bin beş yüz yıl içinde medeniyetler yükselip alçalırken, tıp bilgisi çekirdeği Yunanlılardan Romalılara, Romalılardan Müslümanlara ve Müslümanlardan Orta Çağ Avrupa'sına geçti.

Eski Çinli Doktor Sun Simiao, genellikle Hipokrat Yemininin Çince karşılığı olarak anılan "Büyük Hekimlerin Mutlak Samimiyeti Üzerine" metniyle tanınır.

Görselin açıklaması: Paneth metninin bir kısmı Bologna'da M.S. 1326'da tamamlandı. Burada, Hipokrat'ın aforizmalarıyla ilgili bir metnin yanına tünemiş, belki de bir hastalık metaforu olan, boynuz çalan bir iblis görülmektedir.

Yazıda geçen tarihi kişiler: Hippocrates of Cos (M.Ö 460 – M.Ö 377), Sun Simiao (581–682)