Eylül ayında İngiltere’nin Bristol şehrinde vegan bir grubun yanıltıcı reklamları dikkatleri çekmişti. Otobüslerin üzerinde yayınlanan reklamın gerçekleri yansıtmadığı ve insanları yanlış yönlendirdiği yönünde tepkiler gecikmedi ve şikayetler almaya başladılar. Reklamda "Bilmediğinize inandığımız bazı süt endüstrisi gerçekleri" başlığı altında ve şunlar ifade ediliyordu: "Çoğu inek, sağım sırasında hamiledir. Bu yüzden süt, östrojen de dahil olmak üzere 35 adet hormon içermektedir. Bunlardan bazıları da kanserle ilişkilidir. Süt bebekler içindir, bırakın!"

Reklam Standartları Kurumu gelen tepkiler üzerine inceleme başlattı ve kampanyayı başlatan vegan gruptan iddialarını kanıtlamalarını istedi. Zira haber inek sütü içmenin kansere yol açabileceğini ima etmekteydi.

Vegan "Viva" grubu savunmalarında, hormonların "kanserin nedeni" olmalarından ziyade, hormonların "kanserle lişkili" olduğunu belirttiklerini ifade etti. Fakat bu zaten kanser uzmanlarının neredeyse 100 yıldır bildikleri bir konudur (östrojenle meme kanseri, testosteronla prostat kanseri ilişkisi gibi). Bununla birlikte bu hormonlar erkekler ve kadınlar için vazgeçilmezdir ve hormon-kanser ilişkisi, hormon fazlalığının kansere neden olmasından ziyade, hücre düzeyinde hormon reseptörlerinin ve hücre için büyüme yolaklarının anormal aktivasyonu ile ilişkilidir.

Viva grubu iddialarına destek olarak, östrojen hormonları ve insülin benzeri büyüme faktörü (IGF-1) dahil olmak üzere inek sütünde 35’ten fazla hormonun varlığını gösterdiğine inandıkları bir dizi makaleye atıfta bulundular. Ancak Reklam Standartları Kurumu posterin yanıltıcı reklam içerdiğini, kanıtlamaların geçersiz olduğunu tespit etti ve tekrar yayınlanmasını yasakladı.

Reklam kurumu "Çalışmalar, Viva’nın inek sütünün kanserle ilişkili olduğu yönündeki iddialarını desteklemiyordu." şeklinde açıklamalarda bulundu. Yani Viva grubu, iddiaları için bazı bilimsel yayınlar gösterdi, fakat bilimsel yayınların içerikleri iddiaları ile çelişiyordu. Bunun sonucunda vegan grup Viva’nın ısrarcı savunmalarına karşın reklamlar yasaklandı.

Veganlık Hakkında Bazı İngiltere İstatistikleri

  • İngiltere'de yarım milyondan fazla insan bir vegan diyetini uygulamaktadır.
  • Vegan olan erkeklerden iki kat daha fazla vegan kadın var.
  • Veganların %42'si 15-34 yaş grubundadır.
  • Tüm vegan nüfusunun %88’ini kentsel alanda yaşayan insanlar oluşturuyorken, %12’lik kısmını ise kırsal kesimde yaşayan insanlar oluşturmaktadır.

Not: Vejetaryen beslenme kırmızı et, balık, kümes hayvanları ve bazı durumlarda yumurta, süt ve süt ürünlerini tüketmemek demektir. Vegan beslenme ise yumurta, süt ürünleri ve bal gibi hiçbir hayvansal ürünü tüketmemektir.