Endokrin cerrahinin öncüsü ve tarihçisi Richard Welbourn, 1922'deki insülinin ticari üretiminin "50 yıl önceki antisepsi tanıtımından bu yana, tıbbi tedavideki en büyük ilerleme" olduğunu yazdı.

İnsülin, vücudumuzdaki hücrelerin kan dolaşımından glikoz alabilme yeteneğini kontrol eden bir hormondur. Glikoz, hücreler tarafından bir enerji kaynağı olarak kullanılan basit bir şekerdir. Hormon, Langerhans adacıkları denilen pankreas bölgelerinde üretilir. 

İnsülin üretimi olmadan diyabet meydana gelir: 

  • Tip 1 diyabet hastaları genellikle enjeksiyonlar şeklinde insüline ihtiyaç duyarlar. 
  • Tip 2 diyabet hastaları ise doğal insülinin, kan şekeri düşürmedeki etkinliği azaldığı insülin direncine sahiptir. Tip 2 diyabet genellikle diyet, egzersiz ve diğer ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

1921'de, Kanadalı Doktor Frederick Banting ve Araştırma Asistanı Charles Best, sağlıklı bir köpek pankreas adacıklarından bir özüt izole edip, pankreasını aldıkları ölmekte olan bir köpeğe enjekte ettiler. Banting, özütün enjekte edilmesinin ardından önceden yürümekte zorlanan köpeğin normal bir şekilde koştuğunu gördüğünde hiçbir zaman unutamayacağını yazmıştır. Köpek, özütte insülin bulunduğundan kandaki glikoz seviyelerini kontrol altına alınabilmişti.1922'de, Banting ve Best, diyabetten ölmekte olan 14 yaşındaki bir çocuğun hayatını insülin saf özütü enjekte ederek kurtardılar. Hastane yatağından çıkamayacak durumda olan çocuk sadece birkaç hafta sonra hastaneden ayrılmıştı.

Banting ve Best patenti ücretsiz olarak sundular. 

  • 1922'de, ilaç firması Eli Lilly büyük miktarda insülin üreterek satışa başladı. 
  • 1977’de ise ilk genetik olarak mühendis uygulamasıyla uygun genlerin eklendiği bakteriler tarafından insülin üretildi.

Yazı Görselinin Açıklaması: Kanadalı Doktor Frederick Banting ve Araştırma Asistanı Charles Best

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Sir Frederick Grant Banting (1891–1941), Charles Herbert Best (1899–1978)