ASCO 2020 Sanal Kongre Özeti
ASCO 2020 Sanal Kongre Özeti
Güncel Koronavirüs Haberleri
Güncel Koronavirüs Haberleri
Anasayfa - Kanser Haberleri - Genel Kanser Haberleri - Kanseri önlemenin en doğal ve sağlıklı yolu: egzersiz!

Kanseri önlemenin en doğal ve sağlıklı yolu: egzersiz!

Kanseri önlemenin en doğal ve sağlıklı yolu: egzersiz!
paylaşwhatsappfacebooktwitterlinkedin
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
25.12.2016

Bugüne kadar birçok yazımızda sağlıklı yaşam için düzenli spor yapmanın önemini belirten çalışmaları sizlerle paylaştık. Bu çalışmalara bir yenisi, Amerikan Kanser Araştırma Derneği tarafından eklendi.

Düzenli beslenmek ve spor yapmak başta kanser olmak üzere birçok hastalığın önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Yayınlanan bu çalışma genç yaşlarda spor yapmanın ileri yaşlarda bireyleri nasıl etkilediği konusunda fazla bilgi sahibi olunmadığı ve hiç araştırılmadığı düşüncesinden yola çıkılarak gerçekleştirilmiştir. Gençken sporu yaşamının bir parçası haline getiren bireylerin, yetişkinlik döneminde gelişebilen kanser ve diğer tüm hastalıklardan nasıl etkilendiği incelenmiştir. Çin’de gerçekleştirilen geniş çaplı çalışmaya, yaşları 40-70 arasında değişen yaklaşık 75.000 Çinli kadın katılmıştır. Gençlik ve yetişkinlik dönemlerindeki yaşam biçimleri ile ilgili tüm etken faktörler (beslenme, alkol, sigara ve spor), mensturasyon (adet dönemi) ve çocuk sahibi olma durumu, bireyin tıbbi geçmişi, sosyo-ekonomik durumu ve yaşadığı yer değerlendirilmiştir. Sonrasında, gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde spor yapan katılımcı kadınlarda ölüm oranları incelenmiştir. Araştırmanın sonunda hem gençken hem de yetişkinlik döneminde normal kiloda olan, sebze-meyve ağırlıklı beslenen, sosyo-ekonomik yapısı yüksek ve hem gençken hem de yetişkinlik döneminde düzenli spor yapan kadınların, kanser ve kalp hastalıkları riskinin az olduğu görülmüştür. Ayrıca bu kadınlarda ileri ve orta yaşlarda başta kanser olmak üzere tüm hastalıklara bağlı ölüm oranının daha az olduğu sonucuna varılmıştır.

Düzenli spor yapmak bağışıklık fonksiyonlarını ve lipid (yağ ve yağ benzeri maddeler) profilleri düzeltir, iltihaba (inflamasyon) neden olan faktörleri azaltır, insülini ve insülin benzeri büyüme faktörlerini minimize eder ve yüksek tansiyonu azaltır. Ayrıca gençlik döneminde yapılan spor kan basıncını düşürür, kolestrolü ve kemik yoğunluğunu düzenler. Bununla birlikte, birçok kanser türünün gelişiminde risk faktörü olarak bilinen yağlanmayı da azaltır. Böylece gençlik döneminden başlayarak düzenli spor yapmanın, ileri yaşlarda ölüm oranını neden azalttığı açıklanabilir.

Sevgili dostlarım, yaşam boyu sağlıklı kalmak için hayatınıza yapacağınız ufak dokunuşlarla, büyük değişiklikler yaratabilir, sevdiklerinizle uzun yıllar bir arada olabilirsiniz. Kendinizi sevin ve iyi davranın…

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Kaynak:

Nechuta SJ, Shu XO, Yang G.
Adolescent Exercise in Association with Mortality from All Causes, Cardiovascular Disease, and Cancer among Middle-Aged and Older Chinese Women.
Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2015 Aug;24(8):1270-6. doi: 10.1158/1055-9965.EPI-15-0253
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.