Kürtaj uygulaması binlerce yıl önce şifalı bitkilerden, sıkı karın masajından ve keskinleştirilmiş aletlerin yerleştirilmesine kadar çok çeşitli etkili ve etkisiz yöntemlerle başladı.

Örneğin, Yunan farmakolog Dioscorides, M.S. 70 civarında, karaca ot, eşek hıyarı ve mahmude otu ile yapılan "kürtaj şarabı"nı tavsiye etti. İkinci yüzyılda yaşamış bir Yunan doktor olan Soranus, kürtaja neden olmak için kadının topuklarının kalçasına değmesi için hayvanlara binmeyi veya enerjik bir şekilde sıçramayı içeren bir reçete yazdı. Günümüzde bir embriyonun veya fetüsün rahimden çıkarılması çeşitli prosedürlerle gerçekleştirilmektedir. Örneğin, tıbbi düşükler cerrahi değildir ve belirli (hormonal) ilaçlar kullanır. Vakum aspirasyonunda manuel bir şırınga veya elektrikli pompa kullanılır. Dilatasyon ve kürtaj, bir kazıma aletinin kullanılması ile gerçekleştirilir.

Kürtaj önemli bir tartışma kaynağıdır ve bazıları döllenmiş bir yumurtanın yok edilmesinin bir insan cinayeti olduğunu öne sürer. Bununla birlikte, etikçi Louis Guenin'in tartıştığı gibi, “zigotik kişilik” (döllenmiş yumurtanın bir kişi olduğu fikri) yeni bir kavramdır. Örneğin, 1869'dan önce, Katolik Kilisesi, embriyonun 40 günlük olana kadar bir insan olmadığı ve 40. günden sonra ruhun girdiği fikrini kabul etti. Aristoteles de bu 40 günlük eşiği varsaydı. Erken embriyo ruhsuz olsaydı, belki de erken kürtaj cinayet değildi. Papa III. Innocent, 1211'de ruhsal kargaşanın üç ila dört ay arasında olduğunu belirledi. Yahudi hukukunda fetüsün başı rahimden çıktığında tam teşekküllü bir insan haline gelir. Embriyo 40 günlük olmadan önce “salt su” dur (Talmud, Yevamot 69b).

1973 tarihli Roe Wade davasında, ABD Yüksek Mahkemesi kürtajı yasaklayan eyalet yasalarını geçersiz kılarak, bu tür yasaların bir kadının mahremiyet hakkını ihlal ettiğine hükmetti. ABD Devleti, özellikle ilk üç aylık dönemde (hamileliğin ilk üç ayı) bir kadının kürtaj hakkını hiçbir şekilde kısıtlayamaz.

Yazı görselinin açıklaması: Ebeleri kürtaj yapmamaları konusunda uyaran ve kürtajların genellikle annenin ölümüne yol açtığını gösteren 1925 tarihli Sovyet posteri. Poster ayrıca kürtaj yapan ebelerin suç işlediği konusunda da uyarıyor.

Yazıda geçen tarihi kişiler: Pedanius Dioscorides (c. 40–90)