1882'de, İngiliz Roman Yazarı Thomas Hardy, bir yaşlı adamın sözlerini hatırlatarak katarakt ameliyatı geçirmenin nasıl olduğunu tasvir etmişti: 

“Yaparken gözümde kırmızı sıcak bir iğne var gibiydi. Ama uzun sürmedi. Eğer uzun sürseydi dayanamazdım.” 

45 dakika boyunca lokal anestezi olmadan gözüne iğne sokulması acının ne kadar dayanılmaz olduğunu hayal edin!

1880'lerde, Avusturyalı Nörolog Sigmund Freud, morfin bağımlılığı için bir tedavi olarak kokaini araştırırken, genç Avusturyalı Göz Doktoru Karl Koller'e kokainin belirli vücut bölgelerini uyuşturmak için kullanılabileceğini fikrini paylaştı.

Koller 1884 yılında kendi gözüne bir kokain çözeltisi uyguladı ve sonra gözünü bir iğneyle delerek hiç acı hissetmedi. Bu şekilde, tamamen uyanık olan hastanın özel bölgelerinde sinir sinyali iletimini engelleyerek ağrı algısını bloke edebilen lokal anesteziklerle yeni bir tür ağrısız cerrahi başladı. 

Koller'in keşfinden kısa bir süre sonra, Amerikalı Cerrah William Halsted, belirli sinirlere kokain enjekte ederek özel sinirleri bloke etmek için bir anestezi sistemi oluşturdu. (Maalesef, Halsted kısa sürede bir kokain bağımlısı oldu.) Elbette, bilinci devre dışı bırakan eter veya çeşitli gazlarla genel anestezi de mümkündü ancak kusma ve işlem sırasında hastayla etkileşim kuramama gibi dezavantajlar vardı.

Yüzyıllar boyunca, Güney Amerika yerli halkları, koka bitkilerinin yapraklarını kokainin uyarıcı etkisi için çiğnedi. Yerli halk ayrıca, yaprakları çiğnerken oluşan tükürüğü acıyan yaralara iyi gelmesi için kullanırdı. 

  • 1855 yılında kokainin kimyasal bileşeni, Alman Kimyager Friedrich Gaedcke tarafından ilk kez izole edildi. 
  • 1859 yılında Alman Kimyager Albert Niemann, bileşiğe kokain adını verdi. 

Bugün, kokainin yerini daha güvenli ve daha az bağımlılık yapan benzokain, lidokain gibi sentetik lokal anestezikler almıştır.

Yazı Görselinin Açıklaması: Erythroxylum coca Güney Amerikaya özgü bir bitkidir ve kokain gibi alkoloidler içerir. 

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: 1884 Friedrich Gaedcke (1828–1890), Albert Friedrich Emil Niemann (1834–1861), Thomas Hardy (1840–1928), William Stewart Halsted (1852–1922), Sigmund Freud (1856–1939), Karl Koller (1857–1944)