Tarihçi Derek Linton şöyle diyor; 

"1901 yılında Emil von Behring, her yıl binlerce bebeğin ölümüne neden olan difteriye karşı serum tedavisiyle tıp alanındaki ilk Nobel Ödülünü aldı. Difteri serumu, bakteriyolojik çağın ilk geniş çapta etkili tedavisiydi ve gelişimi, ilaçların test edilmesi için yeni prosedürler oluşturdu.”

Von Behring'in serum tedavisi, koyun ve atları antitoksin üreticilerine dönüştürmeyi gerektiriyordu.

Bazı bakteriler, zararlı toksinler üreterek vücuda zarar verirler. Örneğin;

  • Corynebacterium diphtheriae bakterisi, ürettiği bir proteini kanla vücuda yayarak kalp, böbrek ve sinirleri etkileyen difteriye neden olur. 
  • Clostridium tetani bakterisi ise tetanospazmin adı verilen bir sinir toksini üreterek çene kaslarında ve vücudun diğer bölgelerinde kasılmalar meydana getirir. Tetanos genellikle enfekte bir yaradan kaynaklanır ve savaş alanlarında yaralanma sonucu olan ölümlerin büyük çoğunluğundan sorumludur.

1890'larda, Alman Bilim İnsanları von Behring ve Erich Wernicke, difteri toksinine karşı ilk etkili antiserumu geliştirdi. Aynı dönemde von Behring, Japon Bakteriyolog Shibasaburo Kitasato ile tetanus toksinine karşı da bir antiserum geliştirdi. Araştırmacılar, toksinleri içeren sterilize edilmiş kültürlerle hayvanları aşıladı ve hayvanların serumlarının (kan hücrelerinden ve pıhtılaşma faktörlerinden arındırılmış) hastalıklı hayvanlara enjekte edildiğinde toksinleri etkisiz hale getirilebileceğini keşfettiler. Bu antikorların bir hayvan tarafından üretilip serum aracılığıyla başka bir hayvana (pasif bağışıklık olarak bilinen) aktarılması, kısa süreli bir bağışıklık sağlıyordu. 

Alman Bilim İnsanı Paul Ehrlich, von Behring'in tekniklerini geliştirerek, at ve koyunlara güvenli bir miktarda toksin enjekte edilmesini sağladı. Ardından kanları uygun miktarda antitoksin içeren, hayat kurtaran antiserumların üretiminde kullandı. 

İçerdiği antikorlar sayesinde zararlı maddelere bağlanarak alıcı tarafından daha yoğun bir bağışıklık tepkisi verilmesini sağlayan antiserumlar tıp tarihi için oldukça önemli bir adımdır.

Yazı Görselinin Açıklaması: Scientific American dergisinin 17 Kasım 1894 tarihli sayısında yer alan bir çizim, doktorların difteri için antitoksin üretmek üzere bir attan kan aldığını gösteriyordu.

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Shibasaburo Kitasato (1853–1931), Paul Ehrlich (1854–1915), Emil Adolf von Behring (1854–1917), Erich Arthur Emanuel Wernicke (1859–1928)