Hayal edin, iyileşmekte güçlük çeken bir arkadaşı ziyaret ediyorsunuz. Yarası sinek larvalarıyla dolu - doktorlar tarafından olağanüstü iyileştirme yeteneklerine sahip doğal cerrahlar olarak kabul edilen minik varlıklar. Maggot terapisi (MT) dünyasına hoş geldiniz.

Amerikalı Cerrah William Baer, yara iyileştirmek için larvaların bilinçli uygulamasını dikkatle inceleyen ilk Amerikalı doktorlardan biriydi. Birinci Dünya Savaşı sırasında Baer, birçok ciddi yaraya sahip bir askeri incelledi. Askerin giysileri hastaneye getirildiğinde, yaralarda binlerce sinek larvası gördü. Şaşırtıcı bir şekilde, asker ateşlenmedi ve yaralarda sağlıklı pembe doku vardı. Bu deneyimler, Baer'i 1929'da tedavi edilmez kronik osteomiyelit (kemik enfeksiyonu) hastalarının dokularına larva uygulamasına yönlendirdi. Larvalar küçük mucizeler yarattı. Baer, ölü, hasarlı veya enfekte olmuş dokuların hızlı temizlenmesini, hastalık yapıcı organizmaların azalmasını, kokunun azalmasını ve iyileşme hızlarını fark etti. Aslında, sinek larvaları yara iyileştirmeyi antik çağlardan beri teşvik ettiği gözlemlenen bir gerçektir. Amerikan İç Savaşı sırasında, Doktor John Zacharias şunu söylemişti: "Sinek larvaları... bir günde yarayı sahip olduğumuz herhangi bir maddeye göre çok daha iyi temizlerdi... Onların kullanımıyla birçok hayat kurtardığımdan eminim."

Bugün, MT, nekrotik (ölü) yara dokusunun temizlenmesi için onaylanmış bir yöntemdir. Özellikle iyileşmeyen ülser, yanık, kemik iltihabı gibi kronik enfekte yaraların tedavisinde kullanılmaktadır. 

Maggot terapide kullanmaya uygun sinek larvaları genellikle Calliphoridae ailesinde bulunurlar. Larvalar canlı dokulara zarar vermeden sadece ölü dokulardan beslenme özelliklerine göre seçilirler. Maggot terapide en yaygın kullanılan Calliphoridae türü Lucilia sericata (syn. Phaenicia sericata)’dır. Lucilia sericata’nın tercih edilme nedeni, canlı dokularda yüzeysel nekrofaj beslenmesidir. Sinek larvaları, bakterileri tüketerek yarayı dezenfekte eder. Geniş bir enzim yelpazesi salgılayarak ölü dokuyu sıvılaştırır ve bakterileri öldürür. Aslında sinek larvaları, kişinin yararlı doku büyüme faktörleri üretmesini uyaran bir uyarıcıdır.

Etkili sonuçlar için, uygun sineklerin temizlenmiş yumurtalarının kullanılmasına özen gösterilmelidir. 

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: John Forney Zacharias (1837–1901), William Stevenson Baer (1872–1931)