Doktorların kendi üzerlerinde tıbbi deney yapmaları (Medical Self-Experimentation - MSE) uzun bir geçmişe sahiptir. 

Örneğin, mide ülserlerinin bakteriyel nedenini kabul etmek, Avustralyalı araştırmacılar Robin Warren ve Barry Marshall'ın öncül çabalarına dayanmaktadır. 1984'te, şüpheci meslektaşlarını ikna etmeye yardımcı olmak için Marshall, H. pylori bakterisi içeren bir petri kabının içeriğini içti ve beş gün sonra mide zarının iltihaplanması olan gastrit geliştirdi. Böylelikle Marshall, mide ülserinin bakteriyel nedeninin tıbbi kabulüne öncülük etmiş oldu.

MSE'nin en ünlü vakalarından biri de Alman Doktor Werner Forssmann’a aittir. Forssmann, X-ışını çalışmalarında kalbe ilaç ve boya göndermek için bir kateterin yerleştirilebileceği hipotezinde bulunmuştu. Ancak Forssmann bunun bir kişiyi öldürüp öldürmeyeceği bilinmiyordu. Bu nedenle 1929'da bir kanülü kolu içine yerleştirerek kalbine ulaşana kadar bir kateter geçirdi. Neyse ki Warren, Marshall ve Forssmann Nobel Ödüllerini kazandı. 

Başka bir örnek ise 1900 yılından itibaren ABD Ordu Cerrahı olarak çalışan Dr. Walter Reed ve gözetiminde çalışan doktorlardır. Reed ve çalışanları sarı hummanın böcekler tarafından taşındığını kanıtlamak için sivrisineklerin vücutlarına saldırmasına izin verdi. Ancak bu deneyde doktorlardan biri yaşamını yitirdi.

Doktor David L. J. Freed, Doktor MSE' sini şöyle açıklıyor: 

“Neden yapıyoruz? Çünkü biz yüz laboratuvar faresinden daha çok insan doğasını temsil ediyoruz; çünkü dünyadaki muhtemelen herkesten, riskler ve olası faydalar konusunda daha bilgiliyiz; çünkü bürokratik gecikmelerden bıktık; çünkü cevapları öğrenmek için yanıp tutuşuyoruz; çünkü insanlık için potansiyel faydaların büyük olduğuna inanıyoruz.”

Yazı Görselinin Açıklaması: Soldan sağa sırasıyla; Walter Reed, Werner Forssmann, Barry Marshall ve Robin Warren

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Walter Reed (1851–1902), Werner Theodor Otto Forssmann (1904–1979), John Robin Warren (d. 1937), Barry James Marshall (d. 1951)