26 Şubat 2018'de ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA), pankreas kanserinin tedavisi için, farklı ve yeni nesil bir immünoterapi ajanı YS-ON-001 adlı moleküle destek vereceği açıklandı.

Pankreas kanseri, en sık görülen kanserlerden olmamakla birlikte, en sık yaşam kaybına neden olan 5. kanserdir. Son 50 yılda, önce hedefe yönelik akıllı ilaçların sonra immünoterapilerin bulunması ile birçok kanserin yaşam sürelerinde belirgin gelişmeler yaşandı, fakat bu gelişmeler pakreas kanseri tedavisine pek yansımadı. Bunun en önemli nedenleri pankreas organının yerleşimi pankreas kanserinin oldukça kompleks tümör mikroçevresidir. Bu nedenle, pankreas kanserinin tedavisinde yaşanacak her gelişme oldukça büyük öneme sahip.

YS-ON-001, bağışıklık sistemini düzenlemek (immün-modülasyon) için geliştirilmiş bir biyolojik üründür. Bağılıklık sistemi üzerine geniş bir aktivite spektrumuna sahiptir.

YS-ON-001, tümöre karşı bağışıklık sistemi tarafından oluşturulan özel maddelerin (antitümör sitokinler) tetiklenmesi, doğal katil hücrelerin aktivasyonu, makrofajların düzenlenmesi ve düzenleyici T hücrelerinin bastırılması gibi tümör mikro çevresinin değişmesinde birden çok eylem ile ortaya çıkan bir immünoterapi ürünüdür.

Bu ajanın tekli tedavi veya kemoterapiler, hedefe yönelik tedaviler ve diğer immünoterapiler ile kombine kullanılma potansiyeline sahip olduğu düşünülüyor.

YS-ON-001, meme, akciğer, karaciğer, pankreas gibi çok sayıda organ tümöründe hayvan çalışmalarında etkililik sergiledi. Hayvanlar üzerindeki toksikolojik araştırmalar da ürünün iyi bir güvenlik profiline sahip olduğunu gösterdi.

İlginizi çekebilecek diğer konular:

- FOLFIRINOX kemoterapi rejimi – pankreas kanseri tedavisi

- Diyabetin ortaya çıkması veya hızla bozulması pankreas kanserinin erken belirtisi olabilir mi?

- Metastatik olmayan, ameliyat edilemez (bölgesel ilerlemiş) pankreas kanserinde kombine tedavi yöntemi: kemoterapi, radyoterapi, cerrahi ve Nanoknife

- Ağızdaki belirli bakteriler Pankreas Kanseri Riski ile ilişkilendirildi