Spor yapmanın faydalarına sıklıkla değiniyoruz. Koşu yapmak, bisiklete binmek veya kas güçlendirici egzersizleri farklı yazılarımızda ele alıyoruz. Bunların yararları şüphesiz göz ardı edilemez; ancak güzel haber bu tür egzersizler zor geldiğinde sadece normal tempolu yürüyüş bile hem sağlığımıza hem de yaşadığımız yıllara artı katabilmekte.

American Journal of Preventive Medicine’da Ekim 2017’de yayımlanan araştırmaya göre, normal tempo yürüyüş düzenli yapıldığında önerilen egzersizlerin altında bir aktiflik olsa bile hareketsizlik nedenli erken yaşam kayıplarının önüne geçebilmekte. Yani yoğun ve eğitim alınması gereken ağır sporlar ya da harcama yapmanız gereken salonlara gitmek yerine sadece yürüyüşe çıkmanın bile sağlığa çok önemli faydaları var.

Çeşitli kaynaklarda haftalık en az 150 dakikalık orta şiddetli fiziksel aktivite yapılması gerektiği söylenir. Fakat bu yeni çalışmada haftalık normal tempolu 120 dakikalık bir yürüyüşün bile yaşam süresi için oldukça önem taşıdığı belirtiliyor. Bu araştırmaya göre normal adımlarınızdan fazlası beklenmiyor. Önemli olan düzenli ve en az 20 dakika gibi bir süre yürümektir deniyor.

Normal tempolu yürüyüş hiç hareket etmemekten çok daha anlamlı

Yürüme, en güzel fiziksel aktivitelerden biridir ve kalp hastalığı, şeker hastalığı ve meme kanser için düşük riskle bağlantılıdır.

Anket usulü yapılan bu araştırmaya 62 bin erkek ve 77 bin kadın katıldı ve 1999 ile 2013 yılları arasındaki herhangi bir nedenle yaşam kaybına bakıldı.

Çalışmanın en dikkat çeken sonucuna göre haftalık 2 saate yakın bir yürüme bile yaşam kaybı oranlarında önemli ve klinik olarak anlamlı faydalar sağlamıştır ( yaklaşık %20).

Araştırmacılara göre hareketsizlik sağlık için en kötü alışkanlıklardandır, ancak sadece yürümek bile sağlığınıza önemli oranda artı katabilir.

Sonuç olarak, spor yapamadığınız ya da bazı rahatsızlıklar nedeniyle egzersiz yapamadığınız için kaygılanmayın, siz sadece yürüyebildiğiniz kadar yürüyerek sağlıklı yıllarınızı uzatabilirsiniz.

Aşağıda, 2015 yılında JAMA'da yayımlanan bir çalışmanın sonuçlarını özetleyen bir infografik görebilirsiniz. Bu çalışmada da yürüyüşün, koşu kadar etkili bir şekilde yaşam kaybı (mortalite) riskini azalttığı saptandı.

egzersiz süresi