Uzun, sağlıklı ve kaliteli yaşamın sırlarını kim merak etmez ki?! Gelin birlikte Ramazan Bayramı veya biz çocukluğunu hiç unutmamış erişkinlerin ifadesi ile Şeker Bayramı’nda uzun, sağlıklı ve kaliteli yaşamın sırları ile ilgili sizlere şeker tadında hatırlatmalarda bulunalım.

Uzun yaşamın sırrı deyince hep bir iksir, özel bir karışım, şifalı su, sihirli bir meyve veya bitki gelir aklımıza. Öyle ya, özel bir şey yemeli veya içmeliyiz! Yaşantımız birden değişmeli, sağlıklı olmalı, var olan hastalıklarımızdan kurtulmalı ve olabildiğince uzun ve mutlu yaşamalıyız.

Oysa uzun, sağlıklı ve kaliteli yaşayan insanların sırları gözümüzün önündedir hep: basit, uygulanabilir ve inanın çok da ucuzdur. Bu yazımızda sizler için önemli bulduğumuz uzun, sağlıklı ve kaliteli yaşamın sırrını içeren 10 maddeyi derledik.

Uzun, sağlıklı ve kaliteli yaşamın 10 sırrı

Uzun yaşayan insanlar güne bir amaç için uyanır

1. Amaçla uyanmak

Uzun yaşayan insanlar güne bir amaç için uyanır. Onları diri tutan hayalleri, motivasyonlarını artıran bir amaçları vardır. Siz de yaşama tutku ile tutunabilir, günlük yoğun iş temposunda veya emekli olsanız bile sizi mutlu edecek sosyal projeler geliştirilebilirsiniz. Hobiler ve uzun soluklu, fazla efor istemeyen uğraşlar edinebilirsiniz. Bu çabadan elde edeceğiniz mutluluk ve öğreneceğiniz her yeni bilgi ruhunuzu güçlendirecek aynı zamanda beyninizi tembellikten ve hastalıklardan uzaklaştıracaktır.

.

önce aile güçlü aile bağları

2. Aile ve sosyal bağlar

Aile ilişkileri, arkadaşlık ilişkileri ve sosyal bağ son derece önemlidir. Bayramlar bunun için fırsattır ve bu fırsatın nasıl en iyi şekilde kullanabileceğini kendinize, çocuklarınıza ve ailenize gösterin. Unutmayın ki uzun ve sağlıklı yaşam güçlü aile bağları ve sosyal çevre ile güzelleşir. Sevgi insan ruhunu besleyen en önemli unsurdur. Önce kendinizi severek başlayın ve yaşamınıza sevgi katmaktan kaçınmayın.

.

Olumsuz alışkanlıkların bbulaşıcıb olduğunu

3. "Bulaşıcı" olumsuz alışkanlıklardan korunun

Olumsuz alışkanlıkların bulaşıcı olduğunu biliyor muydunuz? Sigara içen bir erişkin, çocukları ve çevresi için bir rol modeldir. Olumsuz alışkanlıklarınızdan vazgeçmek için fırsatlar yaratın. Sigara içmeyin, içiyorsanız bir an önce bırakın. Sigara çok sayıda kronik hastalığın ve kanserin en önemli nedenidir. 20 yılı aşan meslek yaşantımda kanser tanısı aldığı andan itibaren birkaç günde sigarayı bırakamayan hasta sayım yok denecek kadar azdır. Sigarayı bırakmak için yaşantınızda böylesine kötü bir sürprizi beklemeyin.

.

Kötü Tablonun Habercisi Metabolik Sendrom egzersiz spor tansiyon diyabet şeker kalp hastalığı

4. Gıda bağımlılığı ve obeziteye dikkat edin

Sigaradan daha da tehlikeli olmaya başlayan gıda bağımlılığı ve sonucunda ortaya çıkan birçok kronik hastalığın başlangıcı olan obeziteye dikkat edin. Şeker ve tuz kullanımında artış, gıdaların tat hissinin artırılması gıda satış stratejisidir. Gerek kendinize gerekse çocuklarınızda gıda bağımlılığını tetikleyecek ve sizleri çaresiz bırakacak tuz yüklü hazır gıda ve şekerli yiyeceklerden olabildiğince uzak kalın.

- İlginizi çekebilir: Ramazan bayramında çocuklar ve misafirler için şeker yerine sağlıklı bir tatlı önerisi

Farklı ve sihirli diyetler aramaktan vazgeçin. Akdeniz Diyeti bilimsel olarak kendini kanıtlamış en iyi diyet şeklidir. Sizleri kanser, kalp damar hastalığı, diyabet, obezite ve Alzheimer’dan korur. Bu kadar güçlü ifadelerin arkasında durabilecek dünyada bir beslenme şekli veya bir diyet modeli daha yoktur.

.

Ameliyat Edilmiş Pankreas Kanserinde Gemsitabin Kemoterapisine Kapesitabin Eklenmesi Yaşam Sürel

5. Kimyasalları doğru kullanma ve anlama

Çevrenizde kullanılan kimyasallara dikkat edin. Doğayı ve çevremizi korumak hepimizin görevidir. Kimyasal düşmanlığı yapmayın, unutmayın ki kimyasal olarak adlandırılanlar doğanın ve yaşamın temelidir. Yaşamın uzaması ve sağlıklı kalmamız kimyasal dostluğu ile mümkündür. Kimyasalları doğru yönetmeliyiz. Gıdalarda ve çevrede aşırı, bilinçsiz kimyasal kullanımı, doğaya salınan kimyasal atıklar hepimizin ortak mücadelesi olmalı. Gelecek nesillere, yavrularımıza daha temiz, yaşanabilir bir dünya bırakmak en önemli hedeflerimizden olmalı.

.

oruç diyeti ile zayıflama doğal detoks

6. En iyi "detox", düzenli egzersiz ve az tüketmektir

Vücudunuzda biriken kimyasalları atmanın yolları özel ve pahalı detoks yöntemleri, markalı ürünleri tüketmek değildir. Vücudunuzun temizlenmesi için kendinize yardımcı olun. Düzenli egzersiz ve sedanter yaşamdan vazgeçmek, ideal kiloya gelmek ve Akdeniz Diyeti ile beslenmek en önemli doğal detoks yöntemidir. Bunun dışında Ramazan’da tutuğumuz oruç ve aralıklı oruç bağışıklık sistemini güçlendiren ve yaşlanmayı geciktiren, bilimsel olarak kanıtlanmış önemli bir anti aging beslenme yöntemidir. Haftada minimum 150 dakika hafif sporlar veya 75 dakikadan az olmayan tempolu sporlar vücudunuzun mutlak ihtiyacıdır, ihmal etmeyin.

.

çekap nasıl yapılır çekap yapan devlet hastaneleri

7. Check-Up'lar ile sağlığın anlık fotoğrafları yerine, yaşam boyu sağlık

Daha çok sağlıkta satış stratejisine dönüşen Check-Up'lar (çekap) son yıllarda bilimsel dayanaklarından uzaklaşır oldu. Size rehberlik edecek bütüncül yaklaşan, anlık sağlık değerlendirmesinden ziyade sizi geçmişiniz, soyağacınız, alışkanlıklarınız, fiziksel durumunuz ile kapsamlı değerlendiren, gelecekte sizleri bekleyen sağlık risk analizlerini yapan, yaşamınızı sağlık açısından rehabilite etmeyi hedefleyen hekimler ve sağlık kuruluşları seçmeye özen gösterin. Bir ev veya araç alırken ayrıntıları öğrenmek ve daha verimli bir alışveriş yapmak için harcadığınız zamanı düşünün ve en azından benzer bir zamanı kendi bedeninizi tanımak ve sağlık rehberlerini öğrenmek için ayırın.

.

Tedaviye dirençli kanserler için çözüm ışığı Mikro RNA kullanımı

8. Bilimsel çalışmaların ve bunların ürünlerinin her gün daha fazla yaşama katkı sağladığını bilin

Son yıllarda modern tıpta kanser dahil çok sayıda kronik hastalığın tedavisinde önemli bilimsel gelişmeler olduğunu bilin. Hastalıklarınızı tanıyın ve nedenlerini, risk faktörlerini tedavi stratejilerini anlamaya çalışmaktan ve öğrenmekten çekinmeyin. Ülkemizdeki hekimler sevecenlik ve adanmışlıkları ile dünyaya örnek olmaktalar. Hekimleriniz ile sıcak ilişkiler kurun. Onlara saygılı olun ve tehditkar tavırlardan, zamansız ziyaretlerden ve hazırlık yapmadan hekim görüşmelerinden uzak kalın. Tüm bu çabalarınız hastalıklarınız ile mücadelenizde kolaylık sağlayacak, yaşam kalitenize ve hatta yaşam sürenize olumlu katkılar sağlayacaktır.

.

Meme kanserli hastalarda ates basmasi tedavisi icin akupunktur

9. Kanıta dayalı tamamlayıcı tıp yöntemlerinden fayda görebileceğinizi bilin

Modern tıbbın yetebildiği ve yetemediği durumlar vardır. Özellikle bilimsel kanıtlar eşliğinde uygulanan tamamlayıcı tıp yöntemleri yaşam kalitenize katkı sağlayacaktır (meditasyon ve sanat terapileri gibi). Bu alanda sorgulama yapmaktan çekinmeyin. Ancak kanser gibi son derece dikkat ve bilgi isteyen hastalıklar grubunda özel bir takım bitki özleri, bitkisel karışımlar ve diğer alternatif metodları ile hastalıkları iyileştirdiklerini söyleyen tıp şarlatanlarından uzak kalın. Tedavinizi üstlenen hekimlerin haberi olmadan asla bitkisel ürünler, alternatif yöntemler uygulamayın.

- İlgili konu: Nasıl Şarlatan Olunur?

.

huzurlu bir ölümü yaşam kaybı sürecinde sıkıntıların hafifletilmesi

10. Yaşamın kendisi kadar "yaşam kalitesi" de önemlidir

Yaşamın gerçekliği kadar ölümün de varlığını reddetmeyin. Güzel bir doğum ve güzel yaşam hakkımız olduğu kadar huzurlu bir ölümün de hak olduğunu unutmayın. Hekimlik sadece yaşamları kurtarmayı amaçlayan bir meslek değildir. Yaşamın kurtulması için yapılacakların bittiği an ölüm sürecini doğru ve insana yakışır yönetmekte hekimliğin en önemli meziyetlerindendir. Ne var ki bu süreç ölümü yok sayan ve ölümle barışık olmayan toplumlarda hiç de kolay değildir. Yaşamı sorguladığımız kadar ölümü de sorgulayıp onunla da barış yolunu bulalım ki bu süreçleri ülkemizde de doğru yönetmeye başlayalım.

Şeker Bayramı, ailenizle birlikte yeni bir yaşama başlangıç için fırsat olsun!