Haberlerde, sosyal medyada, arkadaşlar arasında sıklıkla karşılaşılan bir durum var: bir şeyin kanser yapıp yapmayacağı hakkında kulaktan kulağa veya “paylaş” butonları ile aktarılan bazı bilgiler! Bilgi ve bilişim çağında yaşadığımız halde, duyduğumuz ve paylaşılan çoğu bilginin doğu olmaması şaşırtıcıdır. Soğuk suyun kansere neden olduğu bilgisi de bunlardan biridir. Soğuk su kanser yapar mı?

Genel olarak soğuk ya da buzlu su içmenin sağlığa zararlı olduğuna inanılır. Bazı insanlar yemek sonrası tüketilen soğuk suyun yemeklerle tüketilen yağı katılaştıracağını düşünür. Yağların birikmesi ve katılaşması soğuk su nedeniyle olsaydı; bu sadece kanserin oluşumuna değil, kalbi besleyen koroner damarlarının tıkanması ve karaciğere bağlı hastalıklara da neden olurdu.

  • Öncelikle; soğuk ya da sıcak içtiğimiz sıvılar hızlı bir şekilde vücudumuzla aynı sıcaklığa yaklaşır ve dengelenir. Yani soğuk su yağları dondursaydı bile vücut ısısıyla dengelenmesi nedeniyle bu yağlar yine de donmazdı.
  • İkincisi; midede yüksek asitli bir ortam vardır. Mide asidi, ince bağırsağa geçmeden önce yediğiniz şeyleri parçalamaya başlar.

Kanser Mitleri Arasında Soğuk Su

Bu tür kesinliğinden emin olunmayan bilgiler bazen bilgilendiğinizi düşündürüp hoşunuza gidebilir, bazen ise korkutup huzursuz edebilir. Bu durumda kaygı yaratan bazı şüpheli bilgilerin bilimsel araştırmalara dayalı sağlık tavsiyelerine kulak vermek yerinde olacaktır.

Soğuk içecekler ya da buzlarla ilgili kaygılanmanıza gerek yok.

Buna karşın sıcak içeceklerin (65 santigrad derecenin üstünde), direk hücreyi tahrip edici etkisi ile özellikle yemek borusu (özofagus) kanseri riskini artırdığı bilinmektedir. Örneğin Erzurum, sıcak çay tüketme alışkanlığı ile ülkemizde yemek borusu kanserinin en sık gözüktüğü ildir.

Kanser riskini önemli ölçüde azaltmak istiyorsanız yaşam tarzınızda değişiklikler yapabilirsiniz. Bu sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları: