Bir araştırmaya göre; sporla ilgili olumlu bir tutum içinde olanlar, olumsuz ve isteksiz olanlara göre özellikle psikolojik anlamda daha fazla faydalanıyorlar. Evet, sporun yararlı olduğunu herkes bilir. Fakat pek çok insan bunu zor ve acı verici bulur, hatta bazen boşa kürek çekmek gibi görenler olur. Peki, fiziksel ve zihinsel sağlığımız için spora karşı gerçekten pozitif bir tutumda olmak bu kadar önemli mi?

Journal of Behavioral Medicine dergisinde psikolog Hendrik Mothes ve ekibinin bir araştırması yayımladı. Spor bilimleri departmanıyla beraber yürütülmüş olan bu araştırmada şunu kanıtlamaya çalıştılar; yapılacak aktiviteyle ilgili olumlu tutum içinde spor yapmaya başlayan kişilerin nörofizyolojik ve psikolojik olarak yarar gördükleri.

Araştırmaya 18 ile 32 yaşları arasında toplamda 76 kadın ve erkek, 30 dakikalık bisiklet çevirmek üzere katıldı. Spor öncesinde bisiklet sürmenin sağlığa yararlarını anlatan ve sağlık açısından olumlu bir etkisi olmadığını anlatan iki farklı kısa filmden biri grubun yarısına, diğeri de grubun diğer yarısına izletildi. Ayrıca çalışmanın hemen öncesinde kişilere fiziksel aktivitenin yararlı olduğuna inanıp inanmadıkları soruldu. Çalışmanın öncesinde ve sonrasında katılımcılara fiziksel ve psikolojik durumlarıyla ilgili bir anket yapıldı. Ve son olarak araştırmacı uzman tarafından katılımcıların beyin aktiviteleri EEG ( beyin temel biyoelektrik aktivitesinin incelenmesi ) ile ölçüldü.

Sonuç

Egzersiz öncesinde bisiklet antremanının kendileri için yararlı olduğunu düşünenler daha çok eğlendiler, ruh halleri iyileşti ve kaygıları azaldı. Çalışma ayrıca beyin aktivitesi ölçümüne göre katılımcılar arasındaki nörofizyolojik farkları ortaya koydu; spordan beklentileri yüksek olan ve bisiklet sürmenin sağlığa yararlarıyla ilgili kısa filmi izleyen katılımcıların nöronal düzeyde daha fazla rahatladıkları ve gevşedikleri ortaya çıktı.

Olumlu bir alışkanlığa veya sağlıklı bir yaşam tarzına başlamak ve sürdürmek kolay olmayabilir; sağlıklı yaşam , beslenme ve egzersiz yazılarımızla bu konudaki isteğinizin artırmasını umuyoruz. Spor, doğru beslenme ve olumlu alışkanlıklara sahip sosyal çevre hem yaşamdan daha fazla tat almanıza hem de beden-ruh sağlığınıza ciddi katkılar sağlayacaktır.