Dünya’da her yıl yaklaşık 14 milyon, ülkemizde de 200 bin kişiye yeni kanser tanısı konuluyor. Bununla birlikte kanser tanı ve tedavilerinde son 10 yıldaki gelişmeler ile hastaların yaşam süresi ve kalitesi de önemli ölçüde artış gösteriyor. Kanser vakaları; sigaradan uzak durmak, sağlıklı beslenmek, fiziksel aktivite ve düzenli kontroller ile aşılanma sayesinde neredeyse %50’ye varan oranlarda azaltılabiliyor.

Kanser Korkusu Yerine, Toplumsal Bilinç

Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) önderliğinde, her yıl 4 Şubat “Dünya Kanser Günü”nde, kanserden korunma ve erken tanının önemine vurgu yapan etkinlikler gerçekleştiriliyor. Bu etkinliklerle; toplumda sarsıcı etki yaratan kanser korkusun yerini, kanserin önlenebilir ve erken evrede tedavi edilebilir bir hastalık olduğu bilincinin alması hedefleniyor.

Antalya Lezzetleriyle Akdeniz Diyeti

04 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV), Memorial Antalya Hastanesi ile Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği bir ilke imza atarak, kanserden korunmada sağlıklı beslenmenin altın kurallarından biri olan Akdeniz diyetine, Antalya Lezzetleri ile dikkat çekiyor. 3 Şubat’ta, Antalya’nın en önemli lezzet durağı olan 7 Mehmet Restaurant’ın katkılarıyla, ATAV tarafından hazırlanan “Toroslar’dan Akdeniz’e Antalya Lezzetleri” yemek kitabından seçilmiş üç yerel tarif, uygulamalı olarak davetlilere tattırıldı. Etkinlikte, Antalya lezzetlerinin sahip olduğu yerel gastronomik değerlerin, sağlık yönünden zenginliğine de dikkat çekilerek, Akdeniz diyeti içerisindeki önemi vurgulandı.

akdeniz diyeti nedir beslenme piramidi

Akdeniz Diyeti, Sağlıklı ve Uzun Yaşamın Sırrı…

Uzun ve sağlıklı yaşam denilince hemen herkesin aklına çok uzaklar, Okinawa-Japonya gelir. Hatta Okinawa bölgesi insanlarının uzun yaşamın sırrına sahip olduğu düşünülür. Ancak işin aslı öyle değildir. Uzun ve sağlıklı yaşam bizlere sanıldığından çok daha yakındır! Öyle ki, dünyada 100 yaşını aşan insanların en fazla bulunduğu 5 toplumundan ikisi, Akdeniz bölgesindedir. Yunan adası Ikaria ve İtalya Sardunya’nın Barbagia bölgesi. Ülkemizin Akdeniz’e kıyı olması ve Akdeniz Kültürünü yaşaması da bu açıdan bizler için büyük şanstır. Nitekim Aydın Nazilli yaş bakımından ülke ortalamasını neredeyse 10 yıl ilerisindedir. Uzun yaşayan toplumlar temelde iki noktada birleşmektedir; Akdeniz diyeti ve güçlü bir sosyal entegrasyon. Akdeniz diyetinin dünyanın en sağlıklı diyeti olduğu ve çoğu ileri yaşta görülen kanser, kalp-damar hastalıkları ve demans gibi ciddi sağlık sorunlarının riskini anlamlı derecede azalttığı yapılan çok sayıda bilimsel çalışmayla zaten gösterilmiş durumdadır.

Haberin Resmi: Bu yıl Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Antalya Şubesi Başkanı Dr. Kadri Yakut’un büyük emekleri ile şehrimizin parkları ve çeşitli binaları Dünya Kanser Günü için önceden belirlenmiş renklerle özel olarak aydınlatıldı.