Anasayfa - Kanser Haberleri - Melanom (cilt kanseri) - Teknoloji Haberleri - Amerikan İlaç Dairesi (FDA) cilt kanseri melanom tedavisi için onkolotik virüs terapisini onayladı
Amerikan İlaç Dairesi (FDA) cilt kanseri melanom tedavisi için onkolotik virüs terapisini onayladı

Amerikan İlaç Dairesi (FDA) cilt kanseri melanom tedavisi için onkolotik virüs terapisini onayladı

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
27.12.2016

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), cilt kanseri malign melanom tedavisinde kullanılmak üzere ilk kez bir onkolitik virüs aşısına onay verdi. Lmlygic (talimogene laherparepvec) isimli aşı, deride ve lenf nodlarında meydana gelen melanom lezyonların tedavisinde kullanılmak üzere onaylandı.

Agresif tür bir cilt kanseri olan melanom, ilerleyici ve sıklıkla vücudun diğer bölgelerine yayılım yapan, bu nedenle de tedavisi zorlayıcı olabilen ciddi bir kanser çeşididir. Bu tedavinin onaylanması, hastalara ve hekimlere melanom için yeni bir tedavi imkanı sağlamaktadır.

Melanom, nadir görülen kanser türlerinden biri olmakla birlikte, görülme sıklığı hem ülkemizde hem de tüm dünyada son 30 yılda 2 kattan fazla artmıştır. Ülkemiz için hem erkekler hem bayanlarda en sık görülen 10 kanser türü içinde yer almamakla birlikte, Amerika’da erkeklerde 5. en sık, bayanlarda ise 7. en sık görülen kanser türüdür.

Genetiği değiştirilmiş canlı onkolitik herpes (uçuk) virüs tedavisi olan Lmlygic, cerrahi ile tamamen alınamayan melanom lezyonların tedavisinde kullanılmaktadır. Melanom lezyonuna doğrudan enjekte edilen Imlygic, kanser hücresinin içinde çoğalır ve hücrenin parçalanıp ölmesine neden olur.

Lmlygic tedavi kürü, melanom lezyonuna doğrudan yapılan bir dizi iğneden oluşmaktadır. İlk iğneden sonra ikinci doz 3 hafta sonrasında uygulanır. Ardından ilave dozlar en az 6 hafta boyunca her 2 haftada bir kere yapılır. Bu uygulama, istenen başka bir tedavi yoksa ya da lezyonlar tedavi ile yok edilene kadar devam eder.

Lmlygic’in etkinliği ve güvenliği, cerrahi müdahale yapılamayan ileri evre (metastatik) melanomlu 436 hasta ile değerlendirilmiştir. Lmlygic tedavisi gören katılımcıların yaklaşık % 16’sında, hem ciltte hem de lenf nodlarında görülen lezyonların küçüldüğünü ve bunun minimum 6 ay sürdüğünü görülmüştür. Buna karşılık kontrol grubundaki hastaların %2’sinde lezyonlarda küçülme tespit edilmiştir. Ancak bu çalışma, Lmlygic’in genel yaşam süresine olumlu katkı sağladığını ya da beyin, kemikler, karaciğer, akciğer veya diğer iç organlara yayılım gösteren melanom üzerinde olumlu etkisi olduğunu göstermemiştir.

Önceki yazılarımızdan birinde Lmlygic'in de dahil olduğu kanser aşılarından detaylıca bahsetmiştik, o yazımızı okumak için tıklayınız.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Haftanın Sloganı
Karser yapıcı maddelerin, DNA'mıza nasıl hasar verdiğini öğrenmek ister misiniz?
Aziz Sancar'dan sigarayı bıraktıracak buluş şeklinde yankı bulan çalışma gerçekte ne anlatıyor?
Kaynak:

FDA News Release.
FDA approves first-of-its-kind product for the treatment of melanoma.
https://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm469571.htm
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
Kolon kanserinin tekrarlama ihtimali basit yaşam kuralları ile azaltılabilir
Kolon kanserinin tekrarlama ihtimali basit yaşam kuralları ile azaltılabilir
Şekerli değil şeker tadında bir Ramazan Bayramı olsun!
Şekerli değil şeker tadında bir Ramazan Bayramı olsun!
Rahim kanseri tedavisinde tartışmalı konulardan biri cevabını buldu
Rahim kanseri tedavisinde tartışmalı konulardan biri cevabını buldu
Sedanter yaşam tarzı ile kanserin dayanılmaz dostluğu!
Sedanter yaşam tarzı ile kanserin dayanılmaz dostluğu!