Pankreas cerrahları John Howard ve Walter Hess şöyle yazıyor: "Padua'daki pankreas kanalının Alman (Johann Georg) Wirsung tarafından keşfi, pankreas bilgimizin tarihindeki en büyük kilometre taşlarından birini kanıtlamaktı ve gerçekten de tıp tarihinde bir dönüm noktası olduğunu kanıtladı." Anatomist Johann Wirsung tarafından 1642'de bir katilin cesedini parçalara ayırırken keşfedilen pankreas kanalı, pankreası ortak safra kanalına birleştirir ve bu iki kanal birlikte içeriğini ince bağırsağın başlangıç kısmı olan onikiparmak bağırsağına boşaltır. Onuruna Wirsung kanalı olarak da adlandırılan kanal, yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı olmak için içinden pankreas enzimlerinin aktığı tüptür.

Pankreas, doktorlar için her zaman bir tür gizem olmuştur. Wirsung, kanalının amacından emin olmasa da bulgusu önemliydi çünkü pankreasın sıvı salgılayan bir bez olarak rolünü belirledi. Bulgusunu yayınlamak yerine Wirsung, yorumları için Avrupalı anatomistlere çizimler gönderdi. Bir yıl sonra, Wirsung evinin yakınında komşularıyla sohbet ederken vurularak öldürüldü. Wirsung’un akıl hocası, anatomist Johann Wesling, Wirsung’un keşfini kıskandığı söylendiği için suçla itham edildi. Bununla birlikte, Wesling beraat etti ve suikastçının kimliğiyle ilgili birçok çelişkili hikaye bugün hala tarih kitaplarında yer alır.

Bazı açıklamalar, Wirsung'un meşhur incelemesinde bulunan tıp öğrencisi Moritz Hoffmann'ın katili olduğunu öne sürüyor. Wirsung cinayetinden beş yıl sonra Hoffmann, Wirsung’un insan diseksiyonundan bir yıl önce bir hindide Wirsung kanalını keşfettiğini iddia etti. Ayrıca Wirsung'u bu bulgudan haberdar ettiğini iddia etti. Ancak en olası şüpheli Giacomo Cambier'dir. Suikasttan sadece bir hafta önce, Cambier, "karakteriyle ilgili şüpheler" nedeniyle Alman Sanatçılar Milleti Savcılığı görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı ve Wirsung karar sürecine dahil olmuştu.

Yazı görselinin açıklaması: Pankreas kanalı (sarımsı pankreastaki merkezi kahverengi-turuncu tüp) pankreası ortak safra kanalına (yeşil tüp) birleştirir ve bu iki kanal birlikte içeriğini duodenuma (soldaki kahverengi tüp) boşaltır.

Yazıda ismi geçen tarihi kişiler: Johann Georg Wirsung (1589–1643), Johann Wesling (1598– 1649), Moritz Hoffmann (1622–1698)